Küme Baş Ağrısı Tedavi için Tüm Yöntemler (2021)

Küme baş ağrısı tedavisi için birçok yol deneniyor. Peki hangileri işe yarıyor, hangileri yaramıyor? Hastalar hangilerinden fayda buluyor ve hangi tedavi yollarını deniyor?

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) eğitimi alan bir hekim olarak, bir yorumda bulunmak istiyorum. Küme baş ağrısı tedavi yollarından en etkilisi, doğru bölgelere yapılan, 2-3 seanslık hacamat ve sülük tedavisi olabilir. Seanslar sonrası, toksinler vücuttan atıldığı için çok ciddi rahatlama sağlanacaktır.

Buna küme baş ağrısı ya da cluster headache de dahil. 👍 Tek seans her zaman işe yaramayabilir ⁉️ Hacamat en kolay ağrılı hastalıkları tedavi etmektedir.

Bu hastalığın en büyük sebebinin de sağlıksız bir yaşam tarzı olduğunu düşünmekteyim. İlk tedavi yönetimi de beslenmeyi düzenlemekten geçmeli diyorum kendimce.

Bu konular hakkında, bizzat sorunu yaşayanlar tedavi tecrübelerini bize aktardılar.  Lütfen burada adı geçen tedavileri tek başınıza uygulamayın, doktorunuza danışın!

Yaklaşık 750-800 hastanın, küme baş ağrısı tedavileri hakkındaki tecrübe ve yorumlarına şu yazımızdan ulaşabilirsiniz (kesinlikle inceleyiniz): Küme baş ağrısı tecrübeleri

Küme baş ağrısı tedavisi

NOT: Yazı içinde parantez içinde ve italik olarak yazılan yazılar sitemizin yorumudur. SS kısaltması, soruyu soran anlamına gelmektedir. (Sayfanın en altında 25 yıldır küme baş ağrısı çeken bir hastanın tedavi hakkında da öneri bulabilirsiniz.)

Ben de bu şiddetli küme tipi baş ağrısı mağdurlarındanım. Yıllardır bu ağrı ile savaşıyorum. Her yıl 15 gün kış, 15 gün yaz başlangıcı olmak üzere her yılın 1 ayını bu ağrı ile geçiriyorum. Yorumlarda anlatılanları okudukça kendimi buluyorum.
Benden küme baş ağrısı tedavi için tek tavsiye ve en etkili çözüm, hatta bir keresinde sayesinde 2 yıl hiç tetiklemedi… Bu sene tekrar yaşadım ve 18. gününde HACAMAT yaptırdım ve yaptırdığım gün son buldu…
Şifa Allah’tan dostlar ama mutlaka Hacamat yaptırın ve faydasını görün… İnşallah faydasını görürsünüz… Şu an ağrım yok ve ağrısı devam eden arkadaşlara Allah yardım etsin..


SORU: Ben küme baş ağrısı hastalığını 10 yıldır çekiyorum. Antalya gibi bir şehirde 8 sene boyunca teşhisimi koyamadılar. Sonra İstanbul’da bir doktora gittim. İsoptinler, endoller, oksijenler, lityumlar, cymbalta vs. Hiçbiri bir işe yaramadığı gibi bir de vücudumu alt üst etti.
Kortizon kullanımından sonra bir süre atak gelmedi ama sonra ağrılar kronikleşti. (Küme baş ağrısı kronik hale de gelebiliyormuş, bu açıklamadan anladığımız kadarıyla) Sonrasında bir tıp profesöründe sinir blokajı yaptırdım. 1 sene ağrılar gelmedi. Ama şu an yine kronik halde, her gün 7-8 atak geliyor. Kortizon vücut derimde incelme yaptı.

Çare yok, anlayan yok. İmigran iğne yapıyorum günde 6-7 kez ve sürekli taşikardi (kalbin normalden daha fazla atması) yaşıyorum.
Kurum (SGK) zaten ödemiyor, iğnenin tanesi 60 TL. (Günlük 350-400 lira gibi bir harcama demek!) Paran yoksa delir, öl demek bu. Ama iğneyi bu kadar çok yaptırmak da bir bakıma ölüme davetiye demek.
Herkes “Aaa benim de başım ağrıyor…” dediğinde deliriyorum. Baş ağrısının başladığı atakları gören 11 yaşındaki oğlum sürekli dua ediyor. Sağlam dişlerimi çektirdim, (ağrıdan kurtulmak için sağlam diş çektirenler bile oluyormuş.) kan verdim, akupunktur denedim, hocaya bile gittim.
Yarın yine İstanbul’a gidiyorum sinir blokajı için. Umarım kimsenin baş ağrısı kronikleşmez. Allah’a dua ediyorum alsın bu ağrıları bizden.

Küme baş ağrısı tedavi için denenmiş yöntemler

Küme baş ağrısı tedavi yollarından, hangileri denenmiş ve hangilerinden fayda bulunmuş. Rahatlama yaşanmış mı yaşanmamış mı, hastaların ağzından tedavilerini okuyabilirsiniz.

 • Ben de küme baş ağrısı atak dönemindeyim. Şu an günde 2 isoptin (tedavi seçeneklerinin başında bu ilaç geliyor.) kullanıyorum, böylelikle ağrım gelmiyor. Yazdıklarınız beni korkuttu. Oksijen de mi fayda etmiyor size?
 • SS: Hayır maalesef, oksijen de fayda etmiyor.
 • Atak dönemlerinizi not alın, her sene aynı zamanlarda (küme tipi baş ağrısının tipik özelliği, zamanlarının belli olmasıdır. Her zaman aynı vakitte gelir ve gider.) gelir zaten. O sene atak zamanı gelmeye yakın 1 ay boyunca isoptin kullanın.
  Benim doktorumun bana önerisi buydu. Zamanında isoptin kullandım ve İsoptin kullandığım sürece atak gelmemişti. Ama İsoptin’i uzun süre kullanmanın zararı var. O yüzden sadece atak zamanlarından önce kullanmanızı tavsiye ederim. Herkese acil şifalar.
 • Bende 12 sene sonra kronikleşme (bir kronikleşen ağrı örneği daha) oldu söylediklerinizin aynısını yaşadım şu an küme baş ağrısı tedavi için şu yolu kendim buldum.
  Haftada 1 defa D vitamini, (D vitamini vücutta birçok fonksiyonun yerine getirilmesinde rol oynar. Ülkemizde ve dünyadaki insanlarda %70-80 oranında eksikliği ya da yetersizliği söz konusudur. Dolayısı ile bu ayrıntıya dikkat edilebilir. Küme baş ağrısı tedavi yönteminizde göz önünde bulundurup, tahlil yaptırıp, doktorunuzdan isteyebilirsiniz.) Günde 1 kez magnezyum tablet alın. Sabahları da aç karna, 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı (markası kaliteli olsun) alın. Bir de gün içinde bol bol hazır su için. 3-5 gün sonra rahatladığınızı göreceksiniz.
 • Benimkisi dönem degiştirdi. Önceden mevsim gecişlerinde olurdu şimdi kis ortasında başladı. (Küme baş ağrısı dönem değiştirir mi? Evet demek ki dönem de değiştirebilirmiş.) Hatta ilk geldiginde bu o degildir zamanı degil dedim ama maalesef. 10 gündür benimle…
 • Dediklerinizi ben yazmışım gibi hissettim şu an. Geçmiş olsun. Aynı durumdayız.
 • SS: Magnezyum, çörekotu yağı, isoptin, endol, melatonin aklımıza gelebilecek herşeyi denedim. Benim ağrım hergün 6-7 kez. Sadece kortizom kesiyor oda bir süre . Ve deri incelmesi, morarmalar, geçmeyen yaralar (bunların hepsi kortizonun istenmeyen etkileridir.) yapıyor. Yaşamak bile işkence 🙁
 • Şiddeti ve süresi nasıl peki?
 • SS: Şiddet inanılmaz arttı süre iğne yapmazsam 2 saati buluyor.
 • Çörekotu yağı da kortizondur (ilginç bir bilgi ve araştırmaya değer. Doğruluğunu biz de bilmiyoruz.) zaten ama biraz sabırlı olmak gerek. Yani hemen etki beklemek (birçok hastalık için bu hata yapılır, anında etki beklemek mucize olur.) yerine bir süre kullanmalısınız.
 • Geçmiş olsun.

Küme baş ağrısı tedavi için İmigran kullanımı

 • SS: Küme baş ağrısı tedavi için en çok kullanılan ilaç olan İmigran iğne kesiyor bir de kortizon. İmigran’ı 10 kutu halinde ilaç deposundan alıyoruz. Ama o da işte kalbe zarar. Bana Antalya’da profesör yapacak bişey yok artık sana dediğinde hıçkıra hıçkıra ağladım. (Bu sahneyi düşünebiliyor musunuz!? Gerçekten çok acı bir durum.)
 • Su içmek, özellikle alkali derecesi yüksek pH 7.5 ve üstü olan şişe suları var. Erikli, Saka gibi 5 litre kadar içiyorum ataklarda. (Su tüketimi ile ağrı mekanizması birbiri ile çok yakından alakalıdır. 5 litre kadar olmasa da 2-3 litre kadar su tüketmek ağrıları hafifletebilmektedir.)
 • Ben eczane teknisyeniyim, emin olun aynı olayları yaşadım.
 • Bazı arkadaşlar çörek otu yağı iyi geliyor diyor, bazıları da İngiliz Karbonatı kullanıyorlar suya karıştırıp. Sanırım kanda alkali değeri artırıyormuş. (Bu da farklı bir tedavi şekli)
 • Kortizon kullanmaktan bi ara vücudum balon gibi olmuştu çok şükür şimdi iyiyim yaklaşık 1 senedir.
 • Öncelikle geçmiş olsun iğne ile ilgili tedavi için bir bilgi paylaşmak isterim. İmigran’ı nöroloji uzmanları rapor çıkarınca, ilacı aile hekimliği yazabiliyor diye biliyorum. Benim de en son kronikleşmişti. Kas gevşetici bir ilaçla şu an üç yıldır ağrım yok, ataklar gelmeden ilaca başlıyorum.
 • Hangi ilaç peki?
 • Benim ağrılarımın sırtımdan geldiğini tespit ettim ilaç parafon.
 • Benim de küme baş ağrılarım sırtımdan geliyor. (Sırttan başlayan küme ağrısı da varmış demek ki)
 • SS: Raporda çok az yazıyolar, ben günde 4 kutu kullanıyorum. Medikalci oldugumuz için depodan temin ediyoruz.
 • Çok ileri vakalarda, boyundan girilerek ağrı yapan taraftaki sinirleri fiziksel olarak bölgeden ayıran bir ameliyat var, fakat tehlikeli dendi bana. Yüz felci görme bozukluğu gibi komplikasyon ihtimalleri varmış. Kan vermeyi denediniz mi?
 • SS: Evet biliyorum yarın sinir blokajından çare bulamazsam onu deneyeceğim.
 • Allah sabır versin. (Amin… Sabır ve şifa versin inşallah…)
 • Amin hepimize…
 • Bi de arkadaşlar; su içmeydi, çörek otuydu, magnezyum, vitamindi, aspirindi, bu çözümler bu hastalık için tedavi şekli değil. (Bu yoruma çok katılmıyoruz. Aynı tedavi şekli, farklı kişilerde farklı etkiler yapabilir. Hele ki konu, küme tipi baş ağrı ise insanlar alternatif yollar aramaktadır.)
 • SS: Aynen katılıyorum çaresi dünyada yok. Sadece National Geographic’te bir belgeselde LSD’nin (bir uyuşturucu) halisünasyon yapmayan bromk formu ile 15 gün tedavi edilen (gördüğünüz gibi burada bile bir bekleme süreci gerekiyor.) hastaların, atakları tamamen geçmiş.
  Ancak LSD uyuşturucu olarak geçtiği için, yasal olarak kullanılamadığı için bromk formu için gerekli düzenlemeler bekleniyor Amerika’da. Bize gelene kadar yıllar geçer. Aynı fikirdeyim çaresi yok. Keşke senede 1 ay gelse ona bile razıyım. Ama maalesef her gün.
 • Diş röntgeninizi çektirin. Ağrı tarafından bir diş çektirin en arkadan, ben böyle fayda gördüm. (Sağlam dişleri, ağrı yüzünden çektirmek!)
 • Rabbim şifa versin ben oksijen tüpü aldım, ağrı başlayınca hemen kullanıyorum, 10 dk içinde geçiyor. İğne ilaç daha fazla zarar veriyor vücuda, tedavi için tavsiyem kesinlikle oksijen. Geçmiş olsun.
 • SS: Benim için artık fayda eden hiçbir şey yok oksijen de işe yaramıyor. Sadece sinir blokajı ve kortizon kesiyor. Maalesef 🙁
 • Oksijeni doğru kullanmak çok önemli. Nasıl kullanıyorsunuz bir de ilaçlarda uygun doz çok önemli İsoptin’i ne kadar kullandınız açıklarsanız size faydalı olabilirim. Ben de 25 yıldır çekiyorum. (25 yıldır bu ağrı ile yaşayan hastalar… Küme baş ağrısı kaç yıl devam eder, sorusuna cevaben, en az 25 sene denebilir o halde!)
 • Benim de 10 gün oldu, aşırı soğuklar mı tetikledi acaba? (Küme baş ağrısı ile soğukların etkisi olabilir mi? Sorusuna cevap aranıyor…)
 • Ben de yaklasik 10 yıldır çekiyorum bu ağrıyı ve binlerce çözüm yolu denedim. Ta ki bir doktoru internette arastırırken şansa bulana kadar. Normal diş hekimlerinin göremediği minicik bir çürük bile bizim baş ağrılarımızı tetikleyebiliyormuş, benim dolgusu yapılmış olan dişim yeniden açıldı temizlendi.
  Şimdiyse hiç ağrım yok. Yazmak için 2 ay bekledim (Güzel bir davranış bekleyip, emin olup, tam gördükten sonra yazmak) gerçekten işe yaradı mı diye ama yaramış gibi görünüyor şimdilik. Umarım siz de şifanızı bulabilirsiniz benim gibi. Kendisinin de bir kitabı var bu arada migren ve ceşitli baş ağrılarıyle ilgili okumak ve araştırmak isterseniz…
 • SS: Çok teşekkürler. Ben dediğiniz doktorla da görüştüm 3 sene önce bir faydası olmadı maalesef 🙁
 • Ben de 10 yıldır çekiyordum küme baş ağrısını. Dediğiniz doktor aracılığı ile iyi bir diş hekimi sayesinde bitti zannettim. Lakin 1.5 sene önce çok şiddetli bir atak geldi. 4 sene aradan sonra gelen atak, baya şok etkisi yaptı bende.
  Sonrasında ise hacamat yaptırdım, inanın anında ataklar kesildi çok şükür 1.5 senedir ataklar yok. (Hacamatın da tedavide iyi geldiği tecrübesi var birçok kişi tarafından)
 • SS: Kesinlikle hacamat tedavi seçeneğini deneyeceğim pazartesi günü için yapan biriyle randevulaştım bile . Bir bunu denememiştim. İnşallah iyi gelir 🙁
 • Öncelikle Allah cümlemizin yardımcısı olsun. Akapuntur , hacamat, suluk ve sinir blokajlari kısa sürede ağrının gelmesini engelliyor ama fayda etmiyor. Benim ağrım da kronik ve Kastamonu’da bir çözüm bulamadım.
  Yaklaşık 8 yıldır bu ağrı ile yaşıyorum. Hastaneye bile almadılar, kavga bile ettim (O kadar ağrı çeken birisi için bir de böyle sıkıntılar) ama hep ağrıyı çeken ve haksız ben oldum. Yüce Allah’ım bize yardım etsin.
 • SS: Çeken bilir.
 • Ben de 15 yıldır çekiyorum. En son hacamat yaptırdım faydasını gördüm. Allah hepimize sifa versin.
 • SS: Bir tek hacamat tedavisini denememiştim bunu da deneyeceğim.
 • Tavsiye ederim. Hem hacamat hem sülük tedavisi yaptırdım ondan sonra atak şiddeti tamamen geçti.
 • Ya arkadaşlar neden beni anlamıyorsunuz? Boşuna oraya buraya para kaptırmayınız, diş röntgeninize bakınız ağrı tarafı ben iki diş çektirdim Rabbime şükür 2 yıldır iyiyim.
 • SS: Ben sağlam 12 dişimi çektirdim. (Sağlam 12 tane diş çektirmek! Şu an bize bu kavramlar çok uzak gelebiliyor belki ama bu durumu bir düşünün lütfen…)
 • Evet. Hacamat da bana iyi gelmiş olabilir, aynı dönemde yaptırdım.
 • Minoset plus deneyin. Bana da ilk önerdiklerinde hadi be demiştim ama 9 yıllık ağrıdan resmen kurtardı. Belki sizlere de iyi gelebilir. Geçmiş olsun. (Enterasan bir ilaç deneyimi)
 • Geçmiş olsun. Bende de var 15 yıldır. Kasım ayında 20 gün kortizon kullandım şimdilik iyiyim.
 • Bana boyun için çektirdiğini MR görüntülemenizi gönderin.
 • SS: Yarın istanbula gidiyorum ancak önümüzdeki hafta içi çektirip gönderebilirim. Size ulaşabileceğim bir email adresini messengerdan gönderebilirseniz sevinirim. Saygılar.
 • Bence sizin boyun probleminiz olabilir. Küme baş ağrısı demek ne olduğunu bilemedim, tetkikler ve muayene ile bulamadım ama bir şeyler yapayım bari demektir. (Çok yanlış bir yorum, çünkü tetkiklerden ziyade hastalığın tanısına götüren fizik muayene ve hasta ile görüşmeler oluyor…)
 • Ben ilaç bile kullanmıyorum, umudum yok ilactan cekiyorum acımı 3 ay oturuyorum asağı. En azından vücudumu ilaçlarla mahvetmiyorum. (Bu da farklı bir tedavi şekli… Bir taraftan doğru, bir taraftan yanlış görünüyor.)
 • SS: Ben de aynısını yapıyordum ama kronikleşince dayanmak mümkün olmuyor malesef.
 • Allah yardımcın olsun elden bir şey gelmiyor dua etmekten başka.
 • Arkadaşlar bu adı geçen doktorlara gitmeyin. Hem sağlığınız daha çok bozuluyor hem de çok yüksek paralar veriyorsunuz…
  Uzun seneler yurt dışında özellikle ABD’de yaşadım. Tedavisi şu an için yok. Tek çare oksijen. Bir arkadaşın yazdığı ve tarif ettigi şekilde tüp kullanmanızı tavsiye ederim.
  Not: Sinir blokajını ABD’de kesinlikle yapmıyorlar. (Amerika’da bu işler FDA denen bir kurum tarafından denetleniyor, izin vermedilerse vardır bir bildikleri… Zaten bir siniri bloke etmek yani onu uyuşturmak çok da mantıklı görünmüyor. O sinirin etki ettiği kas ya da organlarda da uzun vadede sorunlar oluşacaktır…)
 • SS: Biz medikalciyiz oksijeni söylenilen dozda kullanıyorum. Arabamda bile takılı. Evde her odada var elimin altında. Ama yok malesef keşke işe yarasa 🙁
 • Yani sizin ataklarınızı oksijen hafifletip kesmiyor mu?
 • SS: Hayır maalesef hiçbir işe yaramıyor. Benim ataklarımın şiddeti son iki senedir felaket derecede arttı ağrılar eger İmigran yapmazsam 2 hatta 3 saat sürüyor. Günde 7-8 atak geliyor. Ve yılın 12 ayı devam ediyor. (Yılın her günü ve günde 7-8 atak) Denize düşem yılana sarılır misali İmigran kullanıyorum.
  Kalp yoruluyor bu ilaçtan. Çünkü taşikardi ve spazma sebep oluyor. Bu sebeple kortizon kullanıyorum. Bir süre rahat ediyorum ama o da vucutta kalıcı hasarlar bırakıyor. Mecburen sinir blokajı son çarem. En azından 1 sene ilaçsız dinleniyor bünyem. Dediğim gibi denemediğim hiçbir ilaç hiçbir yöntem kalmadı. Oğlum olmasa yaşamaya bile değmez. Oda çok üzülüyor. Allahım devasını versin hepimize…
 • Oksijende size söylenen doz nedir, İsoptin’i kaç mg kullandınız?
 • Siz bir üst seviyeye geçmişsiniz… Sizin durumda bir arkadaş daha vardı yanılmıyorsam Kıbrıs’tandı.. Epeydir paylaşım yapmıyor.. Ben de atak dönemlerinde bir ayda yaklaşık 15-20 adet imigran iğne, 10 adet 10 kg tüp bitiriyordum… Ocak, Şubat, Temmuz Agustos.. Ama sizinkini yani 12 ay demişsiniz düşünemiyorum… Allah yardımcınız olsun… (Amin)
 • SS: İsoptin 240 mg, dakikada 7 litre olacak sekilde oksijen.
 • Her ikisi de yanlış doz.
 • SS: Lityum, cymbalta, melatonin, çörek otu yağı, magnezyum, relpax, isoptin… Oksijen, kan verme, diş çektirme, kortizon, sinir blokajı, dua , hacı hoca hepsini denedim ben. Ayrıca oksijeni sonuna kadar açıp bitene kadar solusam da farketmiyor.
 • Önemli olan ilaçları uygun dozlarda kullanmak.
 • SS: Anında geçiren imigran iğne, 1-2 ay geçiren kortizon, 8-12 ay geciren sinir blokajı. Hepsine servet ödüyorum.
 • Anlıyorum hepsini ben de yaptım dilerseniz. İsoptin ve oksijeni anlatayım bir de öyle deneyin.
 • SS: Peki buyrun.
 • İsoptini her gün 80 mg artırarak ataklar kesilinceye kadar gerekirse 720 (3×240) mg’a kadar yükselteceksiniz.
 • SS: Evet bunu bir doktor da söylemişti. 720 mg’a çıkmasam da dozu arttırdıgım zamanlar oldu.
 • Kimi 240 ta kimi 480 de kimi 720 de fayda görüyor sizin için uygun bir doz vardır. İsoptin ataklarınızı kesecektir. Oksijeni ise doğru maskeyle yaklaşık 20 barda almak gerekir. Bunun için maskede bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor. Nasıl bir maske kullanıyorsunuz?

Tedavi için oksijen kullanımı

 • SS: Maskem doğru dediğim gibi medikalci oldugumuz için ve nöroloji de çalışıyoruz onda bir sorun yok. Benim ağrılarda sorun var 🙂 İki kez sara hastası olmamama rağmen, atak sonrası sara krizine benzer kriz geçirdim düşünün. Ağrının şiddetini vücut kendini resetliyor artık. Burdaki doktorlar size yapılacak bişey kalmadı artık deyip işin içinden çıktılar. Ama isoptini dediğiniz kadar deneyeceğim. Bir de hacamat kaldı İstanbul dönüşü onu da yaptıracağım. Allah derdimize deva versin dilerim. Teşekkürler. Az önce video paylaştım hem ona benzer var hemde hastanelerde kullanılanlardan da var .
 • Bakın profesörlere bile anlattım. (Çok güzel bir üslup… Ve herkes herkese fikrini söylemekte özgür, sonuçta modern tıbbın bile kolaylıkla tanı ve tedavisini koyamadığı bir hastalık hakkında konuşuluyor. Herkesin yorumlarını belirtmesi faydalı olacaktır.) Mesleğinize saygı duyuyorum ama sorularıma yanıt verirseniz faydalı olacağımı düşünüyorum. Maskeniz ne tür bir maske?
 • SS: Şu an evde değilim. Foto çekip gönderemiyorum. Az önce paylaştıgım videoda adamın kullandığına benzer maskemde var. Bir de hastanelerde kullanılan klasik maskelerden de var.
 • Maske üzerinde bazı değişiklikler yapıyoruz ve yaklaşık 20 barda %100 oksijen soluyacak şekilde ayarlıyoruz. Sizin gibi onlarca arkadaşım büyük fayda gördü bu sayfadan.evde olduğunuz bir zamanda devam edelim geçmiş olsun.
 • SS: Tamam kesinlikle deneyeceğim.
 • Sinir blokajı dediğiniz yani nedir bende 20 yıldır çekerim bu illeti zamanı geldiğinde botoks (Tedavi yollarından biri de botoks olabilirmiş.) yaptırıyorum ve ağrı altı ay süre ile gelmiyor gelsede ben hissetmiyorum.
 • Ben yurtdışında denedim her şeyi ama 3 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Yurt dışındayken daha çok stres vardı hayatımda, yılda en az 2 atak dönemi geliyordu. Türkiye’ye geleli sadece bir kez geldi 3 yılda. (Demek ki hava değişikliği ve stres de bu hastalık ile alakalı önemli bir kavram.) Umarım bir daha hiç gelmez. Orada bir profesör bana dedi ki “Bu hastalık ile boğuşma, mücadele etme. Bu hastalıkla yaşamaya alış. Geldiği zaman geçeceği günü düşün”. (Profesörün sadece ilaçlar dışında, hayat tarzındaki değişiklik tavsiyesi de güzel bir adım olarak değerlendirilebilir…) …
 • Başka da şu an bir çaresi yok. Çok fazla tedavi denemeyin, hiç biri geçirmiyo gene geliyor. Benim taktiğim, ağrı geldiği zaman doktor gözetiminde 1 hafta kortizon bol miktarda, sonra da kortizonu bırakıp izoptin ve oksijen kullanıyorum. Çok geldiği zaman mesela gece uykuda en yüksek seviyede gelince, İmigran iğne ve dünyalar benim. 12 senedir çekiyorum, şu an ağrı dönemim yok. Belki de ondan bu kadar rahat yazabiliyorum. Ama inanın her dua edişimde, bu hastalığı çeken herkese dua ediyorum çünkü ben biliyorum sancısını. Allah yardımcınız olsun. (Harika bir davranış örneği, müthiş bir dayanışma… Kaderdaşları için de dua etmek… Allah hepimize bu tarz davranışları artırmamızı nasip etsin inş.)
 • SS: Kronikleşmese, ben de sizin gibi yaşıyordum. Kronik olması beni çaresiz bırakıyor. Çok geçmiş olsun.

Ağrı için oksijen tedavisi

 • Bizi bizden iyi kimse anlamaz, bu bir gerçek. Benim de iki oğlum var. Atak geldiğinde onların beni o halde görmeleri beni kahrediyor ama biz onlar için varız. Dua edelim onlar yaşamasın bunları. Bak tekrar diyorum hiçbir şey deneme bosuna, geçmeyecek ne yaparsan yap. Rahat ol, stress yapma, hayatı tesbih yap salla, zaten ölcez bir gün. Sakin ol, git gez yer degistir ülke değiştir, korkuyla yaşama eğer fırsatın imkanın varsa. Sen kafana taktıkça acaba gene geliyor mu diye o seni bırakmıyor ve geliyor…
 • Rahat ol içki sigara var mı, eğer varsa kesinlikle bırak. Çok tetikliyormuş. Bende ikiside yok hic kullanmadım ama gene geliyor. Oksijen 8 bar üzerine çıkma ve oturarak al. İçinden sayı say, geçmiyorsa çık camdan nefes al. Psikolojik olarak geçirir belki de. Dene işte… (Gerçekten zihni değiştirmek ve onu istediğimiz şekle sokmak tıbben de mümkün. Bunun en kolay yolu ise bu şekilde olumlu şeyler düşünmek ile başlıyor. Zihniyet her şey!…)
 • Adını bile söylediğimizde dalga geçtiğimizi düşünüyorlar. Ben matematik öğretmeniyim. Küme baş ağrısı deyince, bu hastalık ancak bir matematikçiye yakışır deyip gülüyorarlar. O ağrıyı bilseler…. Ama az önceki arkadaşın dediği gibi gülüp geçmek lazım…
 • Geçmiş olsun. Raporla ayda 6 adet alıyorum bende imigrani. Kortizon kullanmayin diye iki yildir kendimi paraliyorum ama nafile. En iyisi ağrı doneminde ne sigara ne alkol… Küme baş ağrısı tedavi için bol bol limonlu su ve isoptin bir de imigran iğne. Allah yardımcın olsun. Ha bir de karınca ile ağustos böceği hesabı, her ay düzenli bir şekilde iğnemi alıyorum. Ağrı döneminde stoklarımda olsun diye…
 • Allah hepimize acil şifa versin.
 • Benim yılda 3 ay sürüyor. Bu ağrıyı çekmeyen bilemez ama anlamayı deneyip hastane işlerimizi kolaylaştıracak birisi de yok. Bu şekilde tek tek sesimizi duyuramıyoruz bir dernek kurup daha kalabalık ve gür ses olarak çalışmalar yapabilsek. Muayene, tedavi ve ilaç tedariği konusunda işlerimizi biraz olsun kolaylaştırmayı başarabiliriz diye düşünüyorum… (Güzel bir davranış, sitemizin amaçları ile de gayet paralel. Dilenirse böyle bir girişime sitemiz bile ön ayak olabilir…)
 • Bebe aspirini ve isoptin denediniz mi bende sizin gibi günde üç dört atak geçiriyorum. Şimdi pembe olan bebe aspirini ve isoptin 240 alıyorum ve şu an için rahatım. Allah sabır versin herkese. (Bebe aspirini de küme tipi -cluster- baş ağrılarında tedavi seçenekleri arasına girebilir belki…)
 • Allahım yardımcın olsun, seni çok iyi anlıyorum. Birçok doktora ben de gittim, sonu yok. Küme baş ağrısı tedavi için hiçbiri çare olamıyor, hepsi boş. Hiçbir hocanın bu konuda caba harcadığı da yok. (Çünkü bu kadar az kişi para bile kazandırmaz dolayısı ile kimse bu iş ile ilgilenmez maalesef... Dolayısı ile haklı bir serzeniş…) Bir bilim insanı olarak kafa bile yormuyorlar.
  O ilacı denedin mi, al bunu da dene belki iyi gelir… Ondan sonra arayıp, iyi gelmedi ilaç deyince de, hadi yaa nasıl olur, iyi gelmesi gerekirdi diyorlar! Artik hiçbir doktora inanmıyorum. (Doktorlara inanmamak kavramı biraz yanlış bir tabir, yani doktorlar size kasıtlı olarak yalan söylüyor değiller. Ellerindeki tedavi algoritmlarına göre bir çıkar yol bulmaya çalışıyorlar…) Allahım verdigi gibi alsin insallah bu belayi.
 • Bu hastalığın doğumdan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum hangi yol ile doğdunuzu biliyor musunuz normal sezaryen vakum gibi. (Doğum yöntemi kaynaklı hastalıklar olabilir fakat araştırması çok zor görünüyor… Yine de dikkate almaya değer olabilir…)
 • SS: Normal doğum. Ancak benim ağrılarım oğlumun doğumundan sonra başladı. Sezeryanla doğdu oğlum. Bir alakası varmıdır bilemiyorum tabi.
 • Tahmin etmiştim. Benim doğumum da normal ama vakum yardımıyla gerçekleşmiş. Hiç bir rahatsızlığım yok, küme baş ağrısı dışında. Şu anda denenen hiç bir yol çözüm değil, ben hiç bir tedavi yöntemini uygulamıyorum sadece araştırma yapıyorum.
 • SS: Bu arada dün ünlü bir doktor ile randevum vardı. Sabah ve akşam cafergot, yine sabah akşam 240 mg isoptin ile hastalarında çözüm sağladığını söyledi. Cafergot denememiştim. Dün gece başladım. Bir faydasını görürsem paylaşacağım.
 • İsoptin iyi gelir ama bizim gibi kroniklere cafergot devede kulak inşallah bitsin ağrınız bu cuma saati yüzü suyu hürmetine…
 • Bütün yorumları okudum fakat hiç kimse Zomig’den bahsetmemiş. Ben atak başlarken Zomig alıyorum hepsinde kesmese de 10 ataktan 9’unda başarılı. 15 dk içinde ağrıyı kesiyor ama 2-3 saat kadar süren uyuşukluk hali ve halsizlik gibi yan etkileri var. Tabi bunlar ağrıların yanında çerez geliyor insana.
 • Evet haklısınız ama çok sık kullanmamak gerekir, zaten kutuda 6 adet çıkıyor.
 • Zomig de sumatriptan, imigran, maxalt hepsi aynı.

25 yıl sonra küme baş ağrısı tedavi olan hastanın yöntemi

16 yaşında 1988 yılında bu ağrı ile tanıştım. İlk başlarda o kadar şiddetli ağrıyordu ki kafamı duvarlara vuruyordum. Ağrı kesici kullansam da kullanmasam da atak sürem 1 ile 1,5 saat arasıydı ve hiç bir ağrı kesici ise yaramıyordu.

Sonraki seneler alıştım ağrılara. 1992-1993 senelerinde askerlik zamanında hiç atak geçirmedim ve bunu askerlik yaptığım yerin iklim koşullarına başlamıştım. Askerden döndükten sonra ataklarım tekrar başladı.

Doktorlar ne olduğunu bilmediği için stres kaynaklı ya da dişten kaynaklı olabileceğini söylediler. MR ve tomografi çektirdim hiçbir şey çıkmadı. Seneler sonra rahatsızlığımın küme baş ağrısı (cluster) olduğunu ögrendim. Ve araştırmaya başladım.

Oksijenin faydasını diğer ağrı kesicilerin hepsinin yan etkisi olduğunu, aşırı sıcak suyun ağrıyı geçirdiğini anladım. Fakat sonraki atağın daha şiddetli geldiğini deneme yanılma yöntemiyle öğrendim.

Sonrasında küme cluster tipi ağrının nörolojik bir ağrı olduğunu, beynimizdeki nöronların oksijen tükettiğini öğrendim. Oksijen yetmediğinde ise dönemsel ataklara sebebiyet verdiğini öğrendim.

Nefes alma egzersizleri, odada tuz bulundurma ve ağrı olmadan da oksijen tüketmenin ataklarımı engellediğini farkettim.

Yaşım 44 ve 3 senedir atak geçirmiyorum. Belki yaş haddinden dolayı, belki de yaptığım veya yapmadığım birkaç şey yüzünden ataklarım son buldu. Umarım bu ağrıyı çeken tüm arkadaşlar benim kadar şanslı olur.. 

Hepinize ağrısız günler dilerim..


Genel olarak; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, gibi eğitim ve sosyokültürel seviyesi yüksek şehirlerdeki kişiler daha çok etkilenmektedir.

Lancet dergisinde yayınlanan en meşhur araştırmayı merak edenler bu linke tıklayabilir.

Küme baş ağrısı tedavi için siz neler yaptınız? Hangileri kesin çözüm oldu, hangi bitkisel yöntemler ya da ilaçlar size iyi geldi? Tam geçirmese de hafifleten çözüm yolları neler oldu?