Kronik Küme Baş Ağrısı

Kronik , bu ağrının en belirgin özelliklerinden olan, sadece belirli dönemlerde olması kuralını da bozarak, kişinin hiç geçmeyen, sürekli devam eden ağrılarının olması durumuna denir.

Kronik küme baş ağrısı

, çok uzun yıllardır bu ağrı ile yaşamak değil kesintisiz olarak bu ağrıyı yaşamak olarak adlandırılır. Bu şekilde yaşamak çok çok daha zor bir hal almaktadır. Gün içerisinde, haftalar içerisinde hiç iyilik hali olmadan yaşamaktır.

Yeni tecrübeler geldikçe bu sayfa güncellenecektir.

Kronik Küme Baş Ağrısı Yaşayanların Yaşadıkları

Birkaç kronik olarak bu baş ağrısını çeken hastadan örnek vermek isteriz;

 1. 25 yıldır bu ağrıyı çekiyorum. Kronik küme tipi baş ağrısı çekenler ağrının geleceğini 10-15 dakika önce hissederler. Belirtiler başlar başlamaz hiç ihmal etmeden, belki ağrımaz demeyin o kesin gelir. Siz hemen ARVELES ağrı kesiciden bir tane için.
  Tabii ki önce bu ağrı kesiciyi doktorunuza danışın. Ben çözümü böyle buldum. Hapı hemen içersem ağrı gelirken gidiyor. Eğer birkaç dk. beklersem hapın da faydası olmuyor. Hepimize Allah şifa versin.
 2. Bazen bir sene bile hiç ortaya çıkmadığı oluyor. Bazen ise öyle bir ortaya çıkıyor ki çok şiddetli ve iki üç gün belki de bir hafta devam ediyor. Bu süreçte su tüketimine dikkat etmedim ama yemek ve uyku düzenimin ciddi bozulduğu zamanlarda oluyordu genelde.
  Bende ortaya çıktığında hiçbir ağrı kesici tesir etmiyor günlerce ızdırap çekiyorum.
 3. 2005 yılından beri bu illet ağrıyı çekiyorum şu an 37 yaşındayım. Son 5 senedir kronik hale geldi. Her gün mutlaka 1 veya 2 kez ortalama 1 saat süren 2 atak geçiriyorum. Doktora gittiğimde bana kortizon tedavisine başladı fakat kortizonu kestiğim gün ataklar gelmeye başlıyor.
  Daha sonra doktor isoptin yazdı bunun üzerine isoptin kalp ilacı hocam neden bunu yazdınız dediğimde valla küme tipi baş ağrısında bu kullanılıyormuş şimdi googleden baktım dedi, şaka gibi değil mi.
  Arkasından sen benden daha iyi biliyorsun bu ağrıyı çok araştırmışsın belli ki o yüzden sana tek birşey söyleyeceğim Allah yardımcın olsun dedi ve elime reçeteyi tutuşturup gönderdi.
  Ağrının geleceğini hissettiğim an 4 tane aynı anda avmigran yutuyorum 1 saat içerisinde kesiyor fakat onun dışında hiçbir ilaç benim ağrımı kesmiyor, denemediğim ilaç kalmamıştır fakat bende tek fayda eden ilaç avmigrandır.
  Tabi günde 4-5 adet avmigran içmek ne kadar doğru tartışılır ama ağrıyı çekmektense 10 sene az yaşamaya inanın razıyım…

Hasta tecrübeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Tedavi için de bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

“Kronik Küme Baş Ağrısı” üzerine 3 yorum

 1. merhaba ben aydın yedi yıldır kronik küme baş ağrısı cekiyorum artık işimi dahi yapamaz duruma geldim ve ben engelli raporu almak istiyorum çünkü sürekli rahatsılandigim icin işten çıkarılıyor tasa bırakmak zorunda kaliyorum sizce bu raporu alabilirmiyim.

 2. Senede bir kere şubat veya mart aylarında gelip 1 veya 1 bucuk ay gunde 4 veya 5 kez 45 – 60 dk süren ataklar saatide şaşmıyor çoğu zaman. 20 senedir çekiyorum 36 yaşındayım. Son iki senedir isoptin ve cafergot kullandım. 2 – 3 günde 2 – 3 atağa düştü ve 1 aydan az sürdü. Yalnız isoptini düzenli olarak ağrı olsa da olmasa da günde 2 kez, cafergotu ise atağın başlayacağını hissettiğim zaman alıyorum doktorumun söylediği şekilde. Nedeninin stres, üzüntü, yorgunluk, uykusuzluk ya da uzaylıların uğrayıp son bir senenin görüntülü sesli verilerini beynimden topladığını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

Lütfen yorum ve tecrübelerinizi paylaşınız...