Küme Baş Ağrısı Doğal Tedavi

Küme baş ağrıları, şiddetli bir baş ağrısı türüdür. Küme baş ağrısına sahip kişiler, 24 saat boyunca birkaç şiddetli baş ağrısının meydana geldiği ataklar yaşayabilir. Çoğunlukla geceleri ortaya çıkarlar.

Günlük atakları haftalarca veya aylarca devam edebilir ve sonrasında bir gerileme dönemi meydana gelebilir. Bu remisyon (durulma) dönemi aylarca hatta yıllarca sürebilir.

Küme baş ağrıları, diğer baş ağrısı türlerinden büyük ölçüde farklı olma eğilimindedir. Çok şiddetli olabilirler ve sıklıkla tıbbi tedavi gerektirirler. Aşırı acı verici olsalar da, küme baş ağrıları tehlikeli değildir.

Küme baş ağrıları çoğunlukla ilaçlar ve diğer tıbbi müdahalelerle yönetilse de, semptomları hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olmak için evde de yapabileceğiniz bazı şeyler olabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Küme baş ağrıları için evde doğal tedavi ilaçları

Hastalığın nedenleri de tam olarak bilinmemektedir. Şu anda, etkili olan ve tıpta uygulanan bir tedavi olmamasına rağmen birkaç doğal ilaç vardır.

Yararlı olabilecek küme baş ağrıları için ev ilaçları hakkında bazı sınırlı bilimsel bilgiler var, ancak araştırmalarla kanıtlanmadı.

Bir 2017 incelemesi, küme baş ağrılarında alternatif tedavilerin kullanımına ilişkin kanıtların eksik olduğu veya ek araştırma gerektirdiği sonucuna varmıştır.

Aşağıda, şu anda mevcut olan ancak kanıtlanmamış bazı bilgileri inceleyeceğiz.

Melatonin

Melatonin, vücudunuzun uyku düzeninizi düzenlemek için kullandığı bir hormondur.  çeken kişilerde düşük melatonin seviyeleri, çok sık ortaya çıkıyor.

10 ila 25 miligram arasındaki dozlarda melatonin takviyeleri, yatmadan önce alındığında küme baş ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, melatonin tedavisi, kronik olan kişilerde daha az etkili olabilir.

Kapsaisin kremi

Topikal kapsaisin kremi, tezgahtan satın alınabilir ve küme baş ağrılarının yönetilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu analjezik, pamuklu çubukla burnunuzun içine nazikçe uygulanabilir.

Küçük eski çalışmalar, kapsaisin kreminin şiddetini azalttığını göstermiştir.

Ancak, bir 2019 çalışması kapsaisin kremine erişimin kolay olduğunu ve çok az yan etkisi olduğunu, ancak diğer tedavilere kıyasla sınırlı etkinliğe sahip olduğunu bulmuşlardır.

Derin nefes egzersizleri

Oksijen tedavisi, atağı için ana tedavidir. Kan dolaşımınıza ekstra oksijen almak vücudunuzu sakinleştirebilir ve ağrıyı yönetmenize yardımcı olabilir.

Derin nefes alma teknikleri ve küme baş ağrıları hakkında sınırlı araştırma olsa da, bunları bir saldırı sırasında ilaçlarınızla birlikte kullanmak yardımcı olabilir.

Kutu solunumu ve büzülmüş dudak solunumu da güçlü stres giderici tekniklerdir.

Magnezyum

Düşük magnezyum seviyeleri, bazı baş ağrıları ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, magnezyum takviyeleri almayı veya magnezyum içeriği yüksek yiyecekleri diyetinize entegre etmeyi düşünebilirsiniz .

Küme baş ağrısı olan 22 kişiyi içeren bir küçük çalışma, magnezyum sülfatın katılımcıların yüzde 41’ine “anlamlı rahatlama” sağladığını gösterdi.

Bununla birlikte, küme baş ağrıları için magnezyum hakkında ek araştırmalar sınırlıdır.

Magnezyum takviyesi veya herhangi bir takviye almayı düşünüyorsanız, önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Kudzu özü

Kudzu özü, kudzu asmasından gelen botanik bir tamamlayıcıdır. Bazı anekdot kanıtları, kudzu’nun küme baş ağrılarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bir küçük araştırması 2009 yılında yayınlanan küme baş ağrısı için kudzu özü kullanılan teşhis 16 katılımcılar.

Birçoğu, saldırıların yoğunluğunun veya sıklığının azaldığını bildirirken, kudzu özütünün gerçek etkinliğini belirlemek için daha titiz çalışmalara ihtiyaç vardır.

Küme baş ağrısı semptomları

Yaygın küme baş ağrısı semptomları şunları içerir:
 • Gözünüzün arkasına veya yüzünüzün bir tarafına yerleşen şiddetli baş ağrısı
 • Herhangi bir uyarı olmadan başlayan, genellikle gece sizi uyandıran baş ağrısı
 • Her gün aynı saatte veya her yıl aynı saatte başlayan baş ağrıları
 • 24 saatlik bir süre içinde 15 dakika ile 3 saat arasında süren birkaç şiddetli baş ağrısı
 • Baş ağrınızın başladığı yüz tarafında göz kızarıklığı ve yırtılma
 • Etkilenen tarafta burun akıntısı veya tıkalı
 • Gözlerin veya yüzün şişmesi
 • Ağrınızın olduğu tarafta göz kapağı sarkması veya daraltılmış öğrenci
 • Yüzünüzün bir tarafında veya kollarınızda veya parmaklarınızda uyuşma veya karıncalanma
 • Huzursuz veya heyecanlı hissetmek.

Araştırmacılar, küme baş ağrısına neyin sebep olduğunu anlamak için hala çalışıyorlar. Birçok farklı teori ileri sürülmeye ve test edilmeye devam ediyor.

Büyük olasılıkla, küme baş ağrıları hipotalamusunuzdaki aktiviteye bağlıdır .

Beyninizin tabanında bulunan hipotalamus, yüzünüzdeki ve gözünüzün arkasındaki ağrıyı kontrol eden refleks yolları içerir.

Bu sinir yolu aktive edildiğinde, şu hisleri tetikler:

 • Karıncalanma
 • Zonklama
 • Uyuşma
 • Şiddetli ağrı

Aynı sinir grubu, göz yaşlanmasını ve kızarıklığı da uyarabilir.

Küme baş ağrısını önleme önerileri

Küme baş ağrılarının tedavisi olmasa da, belirli yaşam tarzı değişiklikleri yapmak baş ağrısı sıklığını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Tutarlı uyku programı

Tutarlı bir uyku programı, sirkadiyen ritminizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Araştırma, tutarlı bir uyku programı sürdürmenin daha az küme baş ağrısına yol açabileceğini buldu.

Tütünden kaçınmak

Sigara içenler, içmeyenlere kıyasla daha sık küme baş ağrısına sahip olma eğilimindedir.

Sigarayı bırakmak küme baş ağrılarının tamamen durmasına neden olmasa da, vücudunuzun uyku düzenini ve sinir tepkilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Sigarayı bırakmak zor olabilir ama mümkündür. Kişiselleştirilmiş bir sigara bırakma programı bulmak için bir doktorla konuşun.

Alkolün sınırlandırılması

Küme baş ağrıları yaşarken, alkol tüketmek baş ağrısını tetikleyebilir. Bunun olmasını önlemek için alkol alımınızı sınırlandırmayı düşünün.

Günlük egzersiz yapmak

Günlük kardiyovasküler egzersiz, beyninizin dolaşımını iyileştirebilir, stresi azaltabilir ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.img-banner - blankpixel_rickett_hl_thrdqtr_2866

Ne zaman doktora gidilmeli?

Küme baş ağrınız varsa, ağrı tek başına tıbbi yardım istemek için bir nedendir.

Belirtileriniz ve tedavi seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Size uygun bir tedavi planı önerebilirler.

Ek olarak, doğal otlar veya takviyeler kullanmayı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Size herhangi bir yan etki veya ilaç veya diğer tedavilere müdahale hakkında bilgi verebilirler.

Genellikle küme baş ağrıları için reçete edilen tıbbi tedaviler şunları içerir:

 • Maske ile verilen oksijen
 • Enjekte edilebilir sumatriptan (Imitrex)
 • Burun içi lidokain
 • Steroidler
 • Oksipital sinir bloğu

Son olarak;

Küme baş ağrıları son derece ağrılıdır ve tekrar ortaya çıkma eğilimindedirler. Bu baş ağrıları sonsuza kadar sürmez ve semptomlar genellikle birkaç gün içinde kaybolur.

İlaçlar ve diğer tıbbi tedaviler çoğunlukla küme baş ağrılarını tedavi etmek ve önlemek için kullanılırken, evde doktorunuzun önerdiği tedavilerle birlikte deneyebileceğiniz şeyler vardır.

Doğal bir tedavi yöntemi olabilecek, sakız tedavisi de mevcut.

Küme baş ağrısı yaşayan ve çeşitli tedavi yöntemlerini deneyenleri, şu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Herhangi bir doğal ev ilacı denemeden önce daima doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.