Tek taraflı baş ağrısı

Küme Baş Ağrısı Tedavi için Tüm Yöntemler (2021)

Küme baş ağrısı tedavisi için birçok yol deneniyor. Peki hangileri işe yarıyor, hangileri yaramıyor? Hastalar hangilerinden fayda buluyor ve hangi tedavi yollarını deniyor?

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) eğitimi alan bir hekim olarak, bir yorumda bulunmak istiyorum. yollarından en etkilisi, doğru bölgelere yapılan, 2-3 seanslık hacamat ve sülük tedavisi olabilir. Seanslar sonrası, toksinler vücuttan atıldığı için çok ciddi rahatlama sağlanacaktır.

Buna küme baş ağrısı ya da cluster headache de dahil. 👍 Tek seans her zaman işe yaramayabilir ⁉️ Hacamat en kolay ağrılı hastalıkları tedavi etmektedir.

Bu hastalığın en büyük sebebinin de sağlıksız bir yaşam tarzı olduğunu düşünmekteyim. İlk tedavi yönetimi de beslenmeyi düzenlemekten geçmeli diyorum kendimce.

Bu konular hakkında, bizzat sorunu yaşayanlar tedavi tecrübelerini bize aktardılar.  Lütfen burada adı geçen tedavileri tek başınıza uygulamayın, doktorunuza danışın!

Yaklaşık 750-800 hastanın, küme baş ağrısı tedavileri hakkındaki tecrübe ve yorumlarına şu yazımızdan ulaşabilirsiniz (kesinlikle inceleyiniz): Küme baş ağrısı tecrübeleri

Küme baş ağrısı tedavisi

NOT: Yazı içinde parantez içinde ve italik olarak yazılan yazılar sitemizin yorumudur. SS kısaltması, soruyu soran anlamına gelmektedir. (Sayfanın en altında 25 yıldır küme baş ağrısı çeken bir hastanın tedavi hakkında da öneri bulabilirsiniz.)

Ben de bu şiddetli küme tipi baş ağrısı mağdurlarındanım. Yıllardır bu ağrı ile savaşıyorum. Her yıl 15 gün kış, 15 gün yaz başlangıcı olmak üzere her yılın 1 ayını bu ağrı ile geçiriyorum. Yorumlarda anlatılanları okudukça kendimi buluyorum.
Benden için tek tavsiye ve en etkili çözüm, hatta bir keresinde sayesinde 2 yıl hiç tetiklemedi… Bu sene tekrar yaşadım ve 18. gününde HACAMAT yaptırdım ve yaptırdığım gün son buldu…
Şifa Allah’tan dostlar ama mutlaka Hacamat yaptırın ve faydasını görün… İnşallah faydasını görürsünüz… Şu an ağrım yok ve ağrısı devam eden arkadaşlara Allah yardım etsin..


SORU: Ben küme baş ağrısı hastalığını 10 yıldır çekiyorum. Antalya gibi bir şehirde 8 sene boyunca teşhisimi koyamadılar. Sonra İstanbul’da bir doktora gittim. İsoptinler, endoller, oksijenler, lityumlar, cymbalta vs. Hiçbiri bir işe yaramadığı gibi bir de vücudumu alt üst etti.
Kortizon kullanımından sonra bir süre atak gelmedi ama sonra ağrılar kronikleşti. (Küme baş ağrısı kronik hale de gelebiliyormuş, bu açıklamadan anladığımız kadarıyla) Sonrasında bir tıp profesöründe sinir blokajı yaptırdım. 1 sene ağrılar gelmedi. Ama şu an yine kronik halde, her gün 7-8 atak geliyor. Kortizon vücut derimde incelme yaptı.

Çare yok, anlayan yok. İmigran iğne yapıyorum günde 6-7 kez ve sürekli taşikardi (kalbin normalden daha fazla atması) yaşıyorum.
Kurum (SGK) zaten ödemiyor, iğnenin tanesi 60 TL. (Günlük 350-400 lira gibi bir harcama demek!) Paran yoksa delir, öl demek bu. Ama iğneyi bu kadar çok yaptırmak da bir bakıma ölüme davetiye demek.
Herkes “Aaa benim de başım ağrıyor…” dediğinde deliriyorum. Baş ağrısının başladığı atakları gören 11 yaşındaki oğlum sürekli dua ediyor. Sağlam dişlerimi çektirdim, (ağrıdan kurtulmak için sağlam diş çektirenler bile oluyormuş.) kan verdim, akupunktur denedim, hocaya bile gittim.
Yarın yine İstanbul’a gidiyorum sinir blokajı için. Umarım kimsenin baş ağrısı kronikleşmez. Allah’a dua ediyorum alsın bu ağrıları bizden.

için denenmiş yöntemler

yollarından, hangileri denenmiş ve hangilerinden fayda bulunmuş. Rahatlama yaşanmış mı yaşanmamış mı, hastaların ağzından tedavilerini okuyabilirsiniz.

 • Ben de küme baş ağrısı atak dönemindeyim. Şu an günde 2 isoptin (tedavi seçeneklerinin başında bu ilaç geliyor.) kullanıyorum, böylelikle ağrım gelmiyor. Yazdıklarınız beni korkuttu. Oksijen de mi fayda etmiyor size?
 • SS: Hayır maalesef, oksijen de fayda etmiyor.
 • Atak dönemlerinizi not alın, her sene aynı zamanlarda (küme tipi baş ağrısının tipik özelliği, zamanlarının belli olmasıdır. Her zaman aynı vakitte gelir ve gider.) gelir zaten. O sene atak zamanı gelmeye yakın 1 ay boyunca isoptin kullanın.
  Benim doktorumun bana önerisi buydu. Zamanında isoptin kullandım ve İsoptin kullandığım sürece atak gelmemişti. Ama İsoptin’i uzun süre kullanmanın zararı var. O yüzden sadece atak zamanlarından önce kullanmanızı tavsiye ederim. Herkese acil şifalar.
 • Bende 12 sene sonra kronikleşme (bir kronikleşen ağrı örneği daha) oldu söylediklerinizin aynısını yaşadım şu an için şu yolu kendim buldum.
  Haftada 1 defa D vitamini, (D vitamini vücutta birçok fonksiyonun yerine getirilmesinde rol oynar. Ülkemizde ve dünyadaki insanlarda %70-80 oranında eksikliği ya da yetersizliği söz konusudur. Dolayısı ile bu ayrıntıya dikkat edilebilir. Küme baş ağrısı tedavi yönteminizde göz önünde bulundurup, tahlil yaptırıp, doktorunuzdan isteyebilirsiniz.) Günde 1 kez magnezyum tablet alın. Sabahları da aç karna, 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı (markası kaliteli olsun) alın. Bir de gün içinde bol bol hazır su için. 3-5 gün sonra rahatladığınızı göreceksiniz.
 • Benimkisi dönem degiştirdi. Önceden mevsim gecişlerinde olurdu şimdi kis ortasında başladı. (Küme baş ağrısı dönem değiştirir mi? Evet demek ki dönem de değiştirebilirmiş.) Hatta ilk geldiginde bu o degildir zamanı degil dedim ama maalesef. 10 gündür benimle…
 • Dediklerinizi ben yazmışım gibi hissettim şu an. Geçmiş olsun. Aynı durumdayız.
 • SS: Magnezyum, çörekotu yağı, isoptin, endol, melatonin aklımıza gelebilecek herşeyi denedim. Benim ağrım hergün 6-7 kez. Sadece kortizom kesiyor oda bir süre . Ve deri incelmesi, morarmalar, geçmeyen yaralar (bunların hepsi kortizonun istenmeyen etkileridir.) yapıyor. Yaşamak bile işkence 🙁
 • Şiddeti ve süresi nasıl peki?
 • SS: Şiddet inanılmaz arttı süre iğne yapmazsam 2 saati buluyor.
 • Çörekotu yağı da kortizondur (ilginç bir bilgi ve araştırmaya değer. Doğruluğunu biz de bilmiyoruz.) zaten ama biraz sabırlı olmak gerek. Yani hemen etki beklemek (birçok hastalık için bu hata yapılır, anında etki beklemek mucize olur.) yerine bir süre kullanmalısınız.
 • Geçmiş olsun.

Küme baş ağrısı tedavi için İmigran kullanımı

 • SS: Küme baş ağrısı tedavi için en çok kullanılan ilaç olan İmigran iğne kesiyor bir de kortizon. İmigran’ı 10 kutu halinde ilaç deposundan alıyoruz. Ama o da işte kalbe zarar. Bana Antalya’da profesör yapacak bişey yok artık sana dediğinde hıçkıra hıçkıra ağladım. (Bu sahneyi düşünebiliyor musunuz!? Gerçekten çok acı bir durum.)
 • Su içmek, özellikle alkali derecesi yüksek pH 7.5 ve üstü olan şişe suları var. Erikli, Saka gibi 5 litre kadar içiyorum ataklarda. (Su tüketimi ile ağrı mekanizması birbiri ile çok yakından alakalıdır. 5 litre kadar olmasa da 2-3 litre kadar su tüketmek ağrıları hafifletebilmektedir.)
 • Ben eczane teknisyeniyim, emin olun aynı olayları yaşadım.
 • Bazı arkadaşlar çörek otu yağı iyi geliyor diyor, bazıları da İngiliz Karbonatı kullanıyorlar suya karıştırıp. Sanırım kanda alkali değeri artırıyormuş. (Bu da farklı bir tedavi şekli)
 • Kortizon kullanmaktan bi ara vücudum balon gibi olmuştu çok şükür şimdi iyiyim yaklaşık 1 senedir.
 • Öncelikle geçmiş olsun iğne ile ilgili tedavi için bir bilgi paylaşmak isterim. İmigran’ı nöroloji uzmanları rapor çıkarınca, ilacı aile hekimliği yazabiliyor diye biliyorum. Benim de en son kronikleşmişti. Kas gevşetici bir ilaçla şu an üç yıldır ağrım yok, ataklar gelmeden ilaca başlıyorum.
 • Hangi ilaç peki?
 • Benim ağrılarımın sırtımdan geldiğini tespit ettim ilaç parafon.
 • Benim de küme baş ağrılarım sırtımdan geliyor. (Sırttan başlayan küme ağrısı da varmış demek ki)
 • SS: Raporda çok az yazıyolar, ben günde 4 kutu kullanıyorum. Medikalci oldugumuz için depodan temin ediyoruz.
 • Çok ileri vakalarda, boyundan girilerek ağrı yapan taraftaki sinirleri fiziksel olarak bölgeden ayıran bir ameliyat var, fakat tehlikeli dendi bana. Yüz felci görme bozukluğu gibi komplikasyon ihtimalleri varmış. Kan vermeyi denediniz mi?
 • SS: Evet biliyorum yarın sinir blokajından çare bulamazsam onu deneyeceğim.
 • Allah sabır versin. (Amin… Sabır ve şifa versin inşallah…)
 • Amin hepimize…
 • Bi de arkadaşlar; su içmeydi, çörek otuydu, magnezyum, vitamindi, aspirindi, bu çözümler bu hastalık için tedavi şekli değil. (Bu yoruma çok katılmıyoruz. Aynı tedavi şekli, farklı kişilerde farklı etkiler yapabilir. Hele ki konu, küme tipi baş ağrı ise insanlar alternatif yollar aramaktadır.)
 • SS: Aynen katılıyorum çaresi dünyada yok. Sadece National Geographic’te bir belgeselde LSD’nin (bir uyuşturucu) halisünasyon yapmayan bromk formu ile 15 gün tedavi edilen (gördüğünüz gibi burada bile bir bekleme süreci gerekiyor.) hastaların, atakları tamamen geçmiş.
  Ancak LSD uyuşturucu olarak geçtiği için, yasal olarak kullanılamadığı için bromk formu için gerekli düzenlemeler bekleniyor Amerika’da. Bize gelene kadar yıllar geçer. Aynı fikirdeyim çaresi yok. Keşke senede 1 ay gelse ona bile razıyım. Ama maalesef her gün.
 • Diş röntgeninizi çektirin. Ağrı tarafından bir diş çektirin en arkadan, ben böyle fayda gördüm. (Sağlam dişleri, ağrı yüzünden çektirmek!)
 • Rabbim şifa versin ben oksijen tüpü aldım, ağrı başlayınca hemen kullanıyorum, 10 dk içinde geçiyor. İğne ilaç daha fazla zarar veriyor vücuda, tedavi için tavsiyem kesinlikle oksijen. Geçmiş olsun.
 • SS: Benim için artık fayda eden hiçbir şey yok oksijen de işe yaramıyor. Sadece sinir blokajı ve kortizon kesiyor. Maalesef 🙁
 • Oksijeni doğru kullanmak çok önemli. Nasıl kullanıyorsunuz bir de ilaçlarda uygun doz çok önemli İsoptin’i ne kadar kullandınız açıklarsanız size faydalı olabilirim. Ben de 25 yıldır çekiyorum. (25 yıldır bu ağrı ile yaşayan hastalar… Küme baş ağrısı kaç yıl devam eder, sorusuna cevaben, en az 25 sene denebilir o halde!)
 • Benim de 10 gün oldu, aşırı soğuklar mı tetikledi acaba? (Küme baş ağrısı ile soğukların etkisi olabilir mi? Sorusuna cevap aranıyor…)
 • Ben de yaklasik 10 yıldır çekiyorum bu ağrıyı ve binlerce çözüm yolu denedim. Ta ki bir doktoru internette arastırırken şansa bulana kadar. Normal diş hekimlerinin göremediği minicik bir çürük bile bizim baş ağrılarımızı tetikleyebiliyormuş, benim dolgusu yapılmış olan dişim yeniden açıldı temizlendi.
  Şimdiyse hiç ağrım yok. Yazmak için 2 ay bekledim (Güzel bir davranış bekleyip, emin olup, tam gördükten sonra yazmak) gerçekten işe yaradı mı diye ama yaramış gibi görünüyor şimdilik. Umarım siz de şifanızı bulabilirsiniz benim gibi. Kendisinin de bir kitabı var bu arada migren ve ceşitli baş ağrılarıyle ilgili okumak ve araştırmak isterseniz…
 • SS: Çok teşekkürler. Ben dediğiniz doktorla da görüştüm 3 sene önce bir faydası olmadı maalesef 🙁
 • Ben de 10 yıldır çekiyordum küme baş ağrısını. Dediğiniz doktor aracılığı ile iyi bir diş hekimi sayesinde bitti zannettim. Lakin 1.5 sene önce çok şiddetli bir atak geldi. 4 sene aradan sonra gelen atak, baya şok etkisi yaptı bende.
  Sonrasında ise hacamat yaptırdım, inanın anında ataklar kesildi çok şükür 1.5 senedir ataklar yok. (Hacamatın da tedavide iyi geldiği tecrübesi var birçok kişi tarafından)
 • SS: Kesinlikle hacamat tedavi seçeneğini deneyeceğim pazartesi günü için yapan biriyle randevulaştım bile . Bir bunu denememiştim. İnşallah iyi gelir 🙁
 • Öncelikle Allah cümlemizin yardımcısı olsun. Akapuntur , hacamat, suluk ve sinir blokajlari kısa sürede ağrının gelmesini engelliyor ama fayda etmiyor. Benim ağrım da kronik ve Kastamonu’da bir çözüm bulamadım.
  Yaklaşık 8 yıldır bu ağrı ile yaşıyorum. Hastaneye bile almadılar, kavga bile ettim (O kadar ağrı çeken birisi için bir de böyle sıkıntılar) ama hep ağrıyı çeken ve haksız ben oldum. Yüce Allah’ım bize yardım etsin.
 • SS: Çeken bilir.
 • Ben de 15 yıldır çekiyorum. En son hacamat yaptırdım faydasını gördüm. Allah hepimize sifa versin.
 • SS: Bir tek hacamat tedavisini denememiştim bunu da deneyeceğim.
 • Tavsiye ederim. Hem hacamat hem sülük tedavisi yaptırdım ondan sonra atak şiddeti tamamen geçti.
 • Ya arkadaşlar neden beni anlamıyorsunuz? Boşuna oraya buraya para kaptırmayınız, diş röntgeninize bakınız ağrı tarafı ben iki diş çektirdim Rabbime şükür 2 yıldır iyiyim.
 • SS: Ben sağlam 12 dişimi çektirdim. (Sağlam 12 tane diş çektirmek! Şu an bize bu kavramlar çok uzak gelebiliyor belki ama bu durumu bir düşünün lütfen…)
 • Evet. Hacamat da bana iyi gelmiş olabilir, aynı dönemde yaptırdım.
 • Minoset plus deneyin. Bana da ilk önerdiklerinde hadi be demiştim ama 9 yıllık ağrıdan resmen kurtardı. Belki sizlere de iyi gelebilir. Geçmiş olsun. (Enterasan bir ilaç deneyimi)
 • Geçmiş olsun. Bende de var 15 yıldır. Kasım ayında 20 gün kortizon kullandım şimdilik iyiyim.
 • Bana boyun için çektirdiğini MR görüntülemenizi gönderin.
 • SS: Yarın istanbula gidiyorum ancak önümüzdeki hafta içi çektirip gönderebilirim. Size ulaşabileceğim bir email adresini messengerdan gönderebilirseniz sevinirim. Saygılar.
 • Bence sizin boyun probleminiz olabilir. Küme baş ağrısı demek ne olduğunu bilemedim, tetkikler ve muayene ile bulamadım ama bir şeyler yapayım bari demektir. (Çok yanlış bir yorum, çünkü tetkiklerden ziyade hastalığın tanısına götüren fizik muayene ve hasta ile görüşmeler oluyor…)
 • Ben ilaç bile kullanmıyorum, umudum yok ilactan cekiyorum acımı 3 ay oturuyorum asağı. En azından vücudumu ilaçlarla mahvetmiyorum. (Bu da farklı bir tedavi şekli… Bir taraftan doğru, bir taraftan yanlış görünüyor.)
 • SS: Ben de aynısını yapıyordum ama kronikleşince dayanmak mümkün olmuyor malesef.
 • Allah yardımcın olsun elden bir şey gelmiyor dua etmekten başka.
 • Arkadaşlar bu adı geçen doktorlara gitmeyin. Hem sağlığınız daha çok bozuluyor hem de çok yüksek paralar veriyorsunuz…
  Uzun seneler yurt dışında özellikle ABD’de yaşadım. Tedavisi şu an için yok. Tek çare oksijen. Bir arkadaşın yazdığı ve tarif ettigi şekilde tüp kullanmanızı tavsiye ederim.
  Not: Sinir blokajını ABD’de kesinlikle yapmıyorlar. (Amerika’da bu işler FDA denen bir kurum tarafından denetleniyor, izin vermedilerse vardır bir bildikleri… Zaten bir siniri bloke etmek yani onu uyuşturmak çok da mantıklı görünmüyor. O sinirin etki ettiği kas ya da organlarda da uzun vadede sorunlar oluşacaktır…)
 • SS: Biz medikalciyiz oksijeni söylenilen dozda kullanıyorum. Arabamda bile takılı. Evde her odada var elimin altında. Ama yok malesef keşke işe yarasa 🙁
 • Yani sizin ataklarınızı oksijen hafifletip kesmiyor mu?
 • SS: Hayır maalesef hiçbir işe yaramıyor. Benim ataklarımın şiddeti son iki senedir felaket derecede arttı ağrılar eger İmigran yapmazsam 2 hatta 3 saat sürüyor. Günde 7-8 atak geliyor. Ve yılın 12 ayı devam ediyor. (Yılın her günü ve günde 7-8 atak) Denize düşem yılana sarılır misali İmigran kullanıyorum.
  Kalp yoruluyor bu ilaçtan. Çünkü taşikardi ve spazma sebep oluyor. Bu sebeple kortizon kullanıyorum. Bir süre rahat ediyorum ama o da vucutta kalıcı hasarlar bırakıyor. Mecburen sinir blokajı son çarem. En azından 1 sene ilaçsız dinleniyor bünyem. Dediğim gibi denemediğim hiçbir ilaç hiçbir yöntem kalmadı. Oğlum olmasa yaşamaya bile değmez. Oda çok üzülüyor. Allahım devasını versin hepimize…
 • Oksijende size söylenen doz nedir, İsoptin’i kaç mg kullandınız?
 • Siz bir üst seviyeye geçmişsiniz… Sizin durumda bir arkadaş daha vardı yanılmıyorsam Kıbrıs’tandı.. Epeydir paylaşım yapmıyor.. Ben de atak dönemlerinde bir ayda yaklaşık 15-20 adet imigran iğne, 10 adet 10 kg tüp bitiriyordum… Ocak, Şubat, Temmuz Agustos.. Ama sizinkini yani 12 ay demişsiniz düşünemiyorum… Allah yardımcınız olsun… (Amin)
 • SS: İsoptin 240 mg, dakikada 7 litre olacak sekilde oksijen.
 • Her ikisi de yanlış doz.
 • SS: Lityum, cymbalta, melatonin, çörek otu yağı, magnezyum, relpax, isoptin… Oksijen, kan verme, diş çektirme, kortizon, sinir blokajı, dua , hacı hoca hepsini denedim ben. Ayrıca oksijeni sonuna kadar açıp bitene kadar solusam da farketmiyor.
 • Önemli olan ilaçları uygun dozlarda kullanmak.
 • SS: Anında geçiren imigran iğne, 1-2 ay geçiren kortizon, 8-12 ay geciren sinir blokajı. Hepsine servet ödüyorum.
 • Anlıyorum hepsini ben de yaptım dilerseniz. İsoptin ve oksijeni anlatayım bir de öyle deneyin.
 • SS: Peki buyrun.
 • İsoptini her gün 80 mg artırarak ataklar kesilinceye kadar gerekirse 720 (3×240) mg’a kadar yükselteceksiniz.
 • SS: Evet bunu bir doktor da söylemişti. 720 mg’a çıkmasam da dozu arttırdıgım zamanlar oldu.
 • Kimi 240 ta kimi 480 de kimi 720 de fayda görüyor sizin için uygun bir doz vardır. İsoptin ataklarınızı kesecektir. Oksijeni ise doğru maskeyle yaklaşık 20 barda almak gerekir. Bunun için maskede bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor. Nasıl bir maske kullanıyorsunuz?

Tedavi için oksijen kullanımı

 • SS: Maskem doğru dediğim gibi medikalci oldugumuz için ve nöroloji de çalışıyoruz onda bir sorun yok. Benim ağrılarda sorun var 🙂 İki kez sara hastası olmamama rağmen, atak sonrası sara krizine benzer kriz geçirdim düşünün. Ağrının şiddetini vücut kendini resetliyor artık. Burdaki doktorlar size yapılacak bişey kalmadı artık deyip işin içinden çıktılar. Ama isoptini dediğiniz kadar deneyeceğim. Bir de hacamat kaldı İstanbul dönüşü onu da yaptıracağım. Allah derdimize deva versin dilerim. Teşekkürler. Az önce video paylaştım hem ona benzer var hemde hastanelerde kullanılanlardan da var .
 • Bakın profesörlere bile anlattım. (Çok güzel bir üslup… Ve herkes herkese fikrini söylemekte özgür, sonuçta modern tıbbın bile kolaylıkla tanı ve tedavisini koyamadığı bir hastalık hakkında konuşuluyor. Herkesin yorumlarını belirtmesi faydalı olacaktır.) Mesleğinize saygı duyuyorum ama sorularıma yanıt verirseniz faydalı olacağımı düşünüyorum. Maskeniz ne tür bir maske?
 • SS: Şu an evde değilim. Foto çekip gönderemiyorum. Az önce paylaştıgım videoda adamın kullandığına benzer maskemde var. Bir de hastanelerde kullanılan klasik maskelerden de var.
 • Maske üzerinde bazı değişiklikler yapıyoruz ve yaklaşık 20 barda %100 oksijen soluyacak şekilde ayarlıyoruz. Sizin gibi onlarca arkadaşım büyük fayda gördü bu sayfadan.evde olduğunuz bir zamanda devam edelim geçmiş olsun.
 • SS: Tamam kesinlikle deneyeceğim.
 • Sinir blokajı dediğiniz yani nedir bende 20 yıldır çekerim bu illeti zamanı geldiğinde botoks (Tedavi yollarından biri de botoks olabilirmiş.) yaptırıyorum ve ağrı altı ay süre ile gelmiyor gelsede ben hissetmiyorum.
 • Ben yurtdışında denedim her şeyi ama 3 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Yurt dışındayken daha çok stres vardı hayatımda, yılda en az 2 atak dönemi geliyordu. Türkiye’ye geleli sadece bir kez geldi 3 yılda. (Demek ki hava değişikliği ve stres de bu hastalık ile alakalı önemli bir kavram.) Umarım bir daha hiç gelmez. Orada bir profesör bana dedi ki “Bu hastalık ile boğuşma, mücadele etme. Bu hastalıkla yaşamaya alış. Geldiği zaman geçeceği günü düşün”. (Profesörün sadece ilaçlar dışında, hayat tarzındaki değişiklik tavsiyesi de güzel bir adım olarak değerlendirilebilir…) …
 • Başka da şu an bir çaresi yok. Çok fazla tedavi denemeyin, hiç biri geçirmiyo gene geliyor. Benim taktiğim, ağrı geldiği zaman doktor gözetiminde 1 hafta kortizon bol miktarda, sonra da kortizonu bırakıp izoptin ve oksijen kullanıyorum. Çok geldiği zaman mesela gece uykuda en yüksek seviyede gelince, İmigran iğne ve dünyalar benim. 12 senedir çekiyorum, şu an ağrı dönemim yok. Belki de ondan bu kadar rahat yazabiliyorum. Ama inanın her dua edişimde, bu hastalığı çeken herkese dua ediyorum çünkü ben biliyorum sancısını. Allah yardımcınız olsun. (Harika bir davranış örneği, müthiş bir dayanışma… Kaderdaşları için de dua etmek… Allah hepimize bu tarz davranışları artırmamızı nasip etsin inş.)
 • SS: Kronikleşmese, ben de sizin gibi yaşıyordum. Kronik olması beni çaresiz bırakıyor. Çok geçmiş olsun.

Ağrı için oksijen tedavisi

 • Bizi bizden iyi kimse anlamaz, bu bir gerçek. Benim de iki oğlum var. Atak geldiğinde onların beni o halde görmeleri beni kahrediyor ama biz onlar için varız. Dua edelim onlar yaşamasın bunları. Bak tekrar diyorum hiçbir şey deneme bosuna, geçmeyecek ne yaparsan yap. Rahat ol, stress yapma, hayatı tesbih yap salla, zaten ölcez bir gün. Sakin ol, git gez yer degistir ülke değiştir, korkuyla yaşama eğer fırsatın imkanın varsa. Sen kafana taktıkça acaba gene geliyor mu diye o seni bırakmıyor ve geliyor…
 • Rahat ol içki sigara var mı, eğer varsa kesinlikle bırak. Çok tetikliyormuş. Bende ikiside yok hic kullanmadım ama gene geliyor. Oksijen 8 bar üzerine çıkma ve oturarak al. İçinden sayı say, geçmiyorsa çık camdan nefes al. Psikolojik olarak geçirir belki de. Dene işte… (Gerçekten zihni değiştirmek ve onu istediğimiz şekle sokmak tıbben de mümkün. Bunun en kolay yolu ise bu şekilde olumlu şeyler düşünmek ile başlıyor. Zihniyet her şey!…)
 • Adını bile söylediğimizde dalga geçtiğimizi düşünüyorlar. Ben matematik öğretmeniyim. Küme baş ağrısı deyince, bu hastalık ancak bir matematikçiye yakışır deyip gülüyorarlar. O ağrıyı bilseler…. Ama az önceki arkadaşın dediği gibi gülüp geçmek lazım…
 • Geçmiş olsun. Raporla ayda 6 adet alıyorum bende imigrani. Kortizon kullanmayin diye iki yildir kendimi paraliyorum ama nafile. En iyisi ağrı doneminde ne sigara ne alkol… Küme baş ağrısı tedavi için bol bol limonlu su ve isoptin bir de imigran iğne. Allah yardımcın olsun. Ha bir de karınca ile ağustos böceği hesabı, her ay düzenli bir şekilde iğnemi alıyorum. Ağrı döneminde stoklarımda olsun diye…
 • Allah hepimize acil şifa versin.
 • Benim yılda 3 ay sürüyor. Bu ağrıyı çekmeyen bilemez ama anlamayı deneyip hastane işlerimizi kolaylaştıracak birisi de yok. Bu şekilde tek tek sesimizi duyuramıyoruz bir dernek kurup daha kalabalık ve gür ses olarak çalışmalar yapabilsek. Muayene, tedavi ve ilaç tedariği konusunda işlerimizi biraz olsun kolaylaştırmayı başarabiliriz diye düşünüyorum… (Güzel bir davranış, sitemizin amaçları ile de gayet paralel. Dilenirse böyle bir girişime sitemiz bile ön ayak olabilir…)
 • Bebe aspirini ve isoptin denediniz mi bende sizin gibi günde üç dört atak geçiriyorum. Şimdi pembe olan bebe aspirini ve isoptin 240 alıyorum ve şu an için rahatım. Allah sabır versin herkese. (Bebe aspirini de küme tipi -cluster- baş ağrılarında tedavi seçenekleri arasına girebilir belki…)
 • Allahım yardımcın olsun, seni çok iyi anlıyorum. Birçok doktora ben de gittim, sonu yok. Küme baş ağrısı tedavi için hiçbiri çare olamıyor, hepsi boş. Hiçbir hocanın bu konuda caba harcadığı da yok. (Çünkü bu kadar az kişi para bile kazandırmaz dolayısı ile kimse bu iş ile ilgilenmez maalesef... Dolayısı ile haklı bir serzeniş…) Bir bilim insanı olarak kafa bile yormuyorlar.
  O ilacı denedin mi, al bunu da dene belki iyi gelir… Ondan sonra arayıp, iyi gelmedi ilaç deyince de, hadi yaa nasıl olur, iyi gelmesi gerekirdi diyorlar! Artik hiçbir doktora inanmıyorum. (Doktorlara inanmamak kavramı biraz yanlış bir tabir, yani doktorlar size kasıtlı olarak yalan söylüyor değiller. Ellerindeki tedavi algoritmlarına göre bir çıkar yol bulmaya çalışıyorlar…) Allahım verdigi gibi alsin insallah bu belayi.
 • Bu hastalığın doğumdan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum hangi yol ile doğdunuzu biliyor musunuz normal sezaryen vakum gibi. (Doğum yöntemi kaynaklı hastalıklar olabilir fakat araştırması çok zor görünüyor… Yine de dikkate almaya değer olabilir…)
 • SS: Normal doğum. Ancak benim ağrılarım oğlumun doğumundan sonra başladı. Sezeryanla doğdu oğlum. Bir alakası varmıdır bilemiyorum tabi.
 • Tahmin etmiştim. Benim doğumum da normal ama vakum yardımıyla gerçekleşmiş. Hiç bir rahatsızlığım yok, küme baş ağrısı dışında. Şu anda denenen hiç bir yol çözüm değil, ben hiç bir tedavi yöntemini uygulamıyorum sadece araştırma yapıyorum.
 • SS: Bu arada dün ünlü bir doktor ile randevum vardı. Sabah ve akşam cafergot, yine sabah akşam 240 mg isoptin ile hastalarında çözüm sağladığını söyledi. Cafergot denememiştim. Dün gece başladım. Bir faydasını görürsem paylaşacağım.
 • İsoptin iyi gelir ama bizim gibi kroniklere cafergot devede kulak inşallah bitsin ağrınız bu cuma saati yüzü suyu hürmetine…
 • Bütün yorumları okudum fakat hiç kimse Zomig’den bahsetmemiş. Ben atak başlarken Zomig alıyorum hepsinde kesmese de 10 ataktan 9’unda başarılı. 15 dk içinde ağrıyı kesiyor ama 2-3 saat kadar süren uyuşukluk hali ve halsizlik gibi yan etkileri var. Tabi bunlar ağrıların yanında çerez geliyor insana.
 • Evet haklısınız ama çok sık kullanmamak gerekir, zaten kutuda 6 adet çıkıyor.
 • Zomig de sumatriptan, imigran, maxalt hepsi aynı.

25 yıl sonra küme baş ağrısı tedavi olan hastanın yöntemi

16 yaşında 1988 yılında bu ağrı ile tanıştım. İlk başlarda o kadar şiddetli ağrıyordu ki kafamı duvarlara vuruyordum. Ağrı kesici kullansam da kullanmasam da atak sürem 1 ile 1,5 saat arasıydı ve hiç bir ağrı kesici ise yaramıyordu.

Sonraki seneler alıştım ağrılara. 1992-1993 senelerinde askerlik zamanında hiç atak geçirmedim ve bunu askerlik yaptığım yerin iklim koşullarına başlamıştım. Askerden döndükten sonra ataklarım tekrar başladı.

Doktorlar ne olduğunu bilmediği için stres kaynaklı ya da dişten kaynaklı olabileceğini söylediler. MR ve tomografi çektirdim hiçbir şey çıkmadı. Seneler sonra rahatsızlığımın küme baş ağrısı (cluster) olduğunu ögrendim. Ve araştırmaya başladım.

Oksijenin faydasını diğer ağrı kesicilerin hepsinin yan etkisi olduğunu, aşırı sıcak suyun ağrıyı geçirdiğini anladım. Fakat sonraki atağın daha şiddetli geldiğini deneme yanılma yöntemiyle öğrendim.

Sonrasında küme cluster tipi ağrının nörolojik bir ağrı olduğunu, beynimizdeki nöronların oksijen tükettiğini öğrendim. Oksijen yetmediğinde ise dönemsel ataklara sebebiyet verdiğini öğrendim.

Nefes alma egzersizleri, odada tuz bulundurma ve ağrı olmadan da oksijen tüketmenin ataklarımı engellediğini farkettim.

Yaşım 44 ve 3 senedir atak geçirmiyorum. Belki yaş haddinden dolayı, belki de yaptığım veya yapmadığım birkaç şey yüzünden ataklarım son buldu. Umarım bu ağrıyı çeken tüm arkadaşlar benim kadar şanslı olur.. 

Hepinize ağrısız günler dilerim..


Genel olarak; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, gibi eğitim ve sosyokültürel seviyesi yüksek şehirlerdeki kişiler daha çok etkilenmektedir.

Lancet dergisinde yayınlanan en meşhur araştırmayı merak edenler bu linke tıklayabilir.

Küme baş ağrısı tedavi için siz neler yaptınız? Hangileri kesin çözüm oldu, hangi bitkisel yöntemler ya da ilaçlar size iyi geldi? Tam geçirmese de hafifleten çözüm yolları neler oldu?

“Küme Baş Ağrısı Tedavi için Tüm Yöntemler (2021)” üzerine 51 yorum

 1. Arkadaşlar selam, böyle bir sitenin olması beni mutlu etti. Ben 22 yıldır Küme Baş ağrısı çekiyorum. Emin olun ağrıyı en iyi bilen kişileriz. 🙂 Hepinize geçmiş olsun diyorum. Grupta Ankara da yaşayan arkadaşlar var mı? Tedavi yöntemleri konusunda bir birimize destek olabiliriz.

  1. Sayın Özkaya,
   İnşallah bu site amacına ulaşacak ve çok az sayıda kişinin çektiği bu küme baş ağrısını çözebileceğiz.

 2. Merhabalar bende 12 yıldır küme baş ağrısı çeken biriyim, sağ gözde başlayıp yüzün sağ kısmındaki tüm diş kökleri kulak ve burun damarlarına kadar yayılıp hayattan bezdiren cinsten , hiç bir hastalığın hastası yoktur ki bu hastalığı araştırdığı kadar araştırsın , bu sayfayı ilk defa bugün gördüm ve şok oldum bir tek kemdimi bu kadar iyi bir tarayıcı sanıyordum yalnız değilmişim , o LSD belgeselindeki alman doktora ulaşmaya bile çalıştım , ilk zamanlar avmigren alveres ve dolarex hapları dönüşümlü etki kaybı olmadan kullanıyordum kesiyordu bir süre sonra oksijeni de beraber almaya başladım ama buda belli bir zaman sonra yetmedi ve bu sefer alveres iğne diclorin diclomec ve imigran iğneleri başladım onlarda bir süre fayda sağladı sonra kesmemeye başladı ,onlarca özel hastanede gidip çeşitli tedaviler denedim ama YOK YOK YOK , mesleğim denizcilik olduğu için belki en çok zorlanan benim iğne yapmayı bilen olmaz denizin ortasında elindeki haplarla kendi kendine geçirmeye çalışıyorsun , elimde silah olsa kafama sıkacak durumlara geldim, bende muson yağmur alanlarında ve tropikal bölgelerde tepe noktalara ulaştığı gördüm , NOT ; bunu özellikle yazıyorum kendinizde gözlemleyin , mesela bende basınç değişikliği ve dolunay dönemleri nedense mutlak olmakta , bunu endonezya ve güney amerika’daki ani yağmur ve peşine hemen açan güneşlerden doğan basınç değişiklilerinde fark ettim .
  düşünün ki 26 gün boyunca günde 18 saat kafanızın sağ yarısında gözünüze her kalp atışında kılıç sokuyorlar ve en sonunda kara olduğum bir zaman aile hekimim cerrah paşa özel baş ağrısı polikliğine git dedi gittim ve blokaj yapıldı depo medrol enseden 1 sene rahat ettim 1 aydır gemide yeniden başladı ve bugün gidip 2. blokajı oldum ama ve isoptin’e devam ediyorum , ama anladığım blokajda tam bir cözüm değil , hacamat konusunu araştırırken kendimi burda buldum hem üzüldüm hem sevindim benim gibi olan insanlarla irtibat kurmak güzel ama bu acıları çeken çok insan varmış kötü olan bu, hepimize acil şifalar diliyorum inşallah tıp bununda çözümü bulur ve bu ezietten hepimiz kurtuluruz saygılarımla , SERKAN ESENTÜRK .

  1. Akupunktur ağrıları tamamen yok etmiyor ama ağrı sıklığını azaltıyor aynı zaman da atakların daha kısa sürede geçmesini sağlıyor..Sinir blokajı değil de sinir koterizasyonu işlemi yapılıyor ağrı veren siniri yakarak öldürmek için.Bazı yan etkileri var koku duyusunu yitirmek , ufak hafıza kayıpları ve unutkanlık gibi.Ben de şu an son raddedeyim , bir süre daha böyle devam ederse sanırım koterizasyon yapılmasını isteyeceğim.Tavsiye eder miyim bunu ancak işlemden sonra söyleyebilirim sanırım.

 3. Merhabalar. Benim bu sene 27. senem. Yaklaşık 10 yıl önce hastalığımın adını öğrendim. Benim ağrılarım her sene olmadı. Bazen 2 sene bazen 5 sene sonra oldu. Ne kadar şiddetli yada surelerinden daha çok bana ne yardımcı oluyor onu yazayım. Oksijeni tedavi edici olarak kullanmayın. Sadece ciddi ataklar başladığında kullanın yoksa zaman içinde etkisini yitirir. Ben de şu ana kadar işe yarayan bir ağrı kesici bulamadım. Triptanlar biraz işe yarıyor ama onları da çok kullanamiyorsunuz. Limon ve karanfil yağı ile ağrı başladığında kafanıza birisi masaj yapsın. Nane yağı ile masaj da çok etkili. Nane yağını burun deliklerinize sürün, buharla burundan çekin yada saçınıza sürüp suyla nemlendirerek masaj yaptırın. Kafanıza buz koyun. Bunları ağrıyı hissedince hemen yapın. Geç kalırsanız durduramazsiniz. Ictiginiz suya hep limon sıkın. Uyurken oturur pozisyonda yatmaya çalışın. Tüm aktiviteleri sınırlandırın, yorulmayin. Ben şu anda Depakin, Isoptin ve bir çok ağrı kesici kullaniyorum. Ağrılarım hala devam ediyor. Benim ki 3 ay sürüyor. Şu anda 2. ayı doldurdum. Bu seferki ağrılarımdan öğrendiğim en önemli şey ilaç yerine doğal çözümler kullanmak. Çünkü o kadar çok ilaç kullanmak vücudunuzu çok yıpratacak. Ha birde atak anında aglayin. Sizi rahatlatacak. Hepinize kolay gelsin.

  1. Erdinç Bey,
   Bu kadar detaylı olarak tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.
   Farklı nane yağı mesajları, karanfil yağı masajları ve limon önerilerinizle beraber doğal yolların tercih edilmesini önermişsiniz.
   Bu ağrıyı çeken hastalar, bunları da deneyebilirler.

  2. Değerli Arkadaşlar,
   Öncelikle herkese çok geçmiş olsun. Küme baş ağrısı ile 14 yıl önce tanıştım.
   Bu ağrıyı yaşamayan hiç kimse bizlerin ne çektiğini anlayamaz.
   Teşhis sürem 30 gün sürdü. Bu süre içinde kafamı duvarlara vurmak istiyordum, buz kullandım, soğuk su kullandım, oksijen kullandım, Sonunda teşhis süresi devam ederken doktoruma (Allah ondan razı olsun) ağrı geldiğinde beni bayıltın dediğimi hatırlıyorum. Yine 30 günlük teşhis süremde 3 adet migreneks hapı 5 dakika arayla hastahanenin acil kapısında aynı anda içtiğimi hatırlıyorum. Ama ağrı geçmiyordu. Sonunda tüm görüntüleme kontrolleri yapıldı, çok ilaç denendi bende. Teşhis konuldu ”Küme Baş ağrısı”.
   Doktorum o yıllarda İstanbul Üniversitesinde Küme baş ağrısı tedavisinde, Epilepsi, Sara hastalarında kullanılan bir ilaç denendiği ve olumlu sonuçlar alındığını bana söyledi. Bu ilaç son çaremiz. Ağır bir ilaç dikkatli ve doktor kontrolünde kullanılacak bir ilaç diye belirtti. Bu ilaç kesinlikle bir ağrı kesici ilaç değil bunu belirteyim. Ben ilacı kullanmaya başladım 3. gün ağrıların periyodu, süresi, şiddeti azaldı. Bir hafta sonra ağrılar tümüyle geçti. Fakat doktorumun kontrolünde aynı ilacı 3 ay dozunu azaltarak içtim. 2 sene hiç ağrı olmadı. Sonra tekrar ağrı atakları gelmeye başladığı gün fark ettim. Doktorumla hemen aynı tedaviye başladık ve 1 günde ağrının önüne geçtik. bu sefer ilacı 1 ay kullandım.
   Sonraki yıllarda Küme baş ağrısı çok strese, sıkıntıya girdiğim senelerde, başlayacak gibi oluyor. Fakat tedaviye başlayınca kesiliyor. İlacın adını burada yazamıyorum, çünkü ağrı kesici bir ilaç kesinlikle değil. Ve doktor kontrolünde kullanılması gereken ağır bir ilaç.

 4. 2006 yılında bu lanet hastalıkla tanıştım. Genç bir nörolog teşhisimi koydu ve Pulcet(Mide Koruyucu)-İsoptin-Endol (Kortikostreoid) ilaçları verdi ve sevindim. Sandımki iyileştim.6 ay sonra tekrar ataklar gelince gittim yanına ve bu hastalıkla ömür boyu yaşamam gerektiği acı gerçeğini öğrendim. İmigran – Kortizon gibi ilaçlar hormon dengesini bozduğu için atakları geçirsede uzun vadede vücutta önemli tahribatlar yapıyor. Özellikle böbrek taşı oluşumu ve aşırı kilo alma gibi. Ayrıca en önemli unsur eğer kortizon kullanıyorsanız asla ve asla tuz tüketmeyin, sakın aman dikkat buna. Yoksa vücut hepten harap oluyor. Önceleri yılda 2 defa ve 1 ay süre ile hergün aynı saatte gelen ataklar zamanla yılda 3 bazen teke indi. Ama artık 1 ay değil artık 3 ay sürüyor. Ve saat olarak da artık kafasına göre uğramaya başladı. Bol su tüketimi , sigara-alkolden uzak kalma , ilaçlar, iğneler, oksijen, hacamat, diş çekimi, cerrahi müdahale vs vs hepsini deneyin ancak size acı gerçek asla geçmeyecek. Bu nedenle benim gibi yapın , ben arkadaş oldum küme tipi ağrımla. Geldiği zaman konuşuyorum onla. Kötü bir arkadaş ama sohbeti güzel uyanık tutuyor 🙂 Ben ilaç vs asla kullanmıyorum , geldiği zaman 3 ay hergün duvarları tırmalıyorum kaderime razı oluyorum. Ama artık atakları hafiflettim nasıl mı? Bioser denen bir masaj kremi. Sol kürek kemiğimden boynumun soluna ve ordan sol çakağıma geldiği için ağrı bu yönde sürüyorum ama en önemlisi burun deliklerimin içine de sürüyorum. Esansı kılcal damarların genişlemesine büzülmenin azalmasına ve kandaki oksijen oranının artmasına sebep olduğu için faydalı sanırım. Ama oksijen tüpü aynı verimi vermiyor bana. Son bir not sizlere ; bu hastalığı taşıyan kişilerle çok sohbet ettim ağırlıklı erkekler, teknik branşlarda(beyaz yakalı) çalışanlar vs vs ortak noktalar var ancak tam bir şablonu yok. Ama değişmeyen tek bir gerçek yani ortak nokta gördüm , geçmişinde mutlaka genel veya lokal anestezi veya sedasyon uygulanmış kişilerde oluyor. Ben bilim adamı, tıp doktoru değilim , inşaat mühendisiyim ve tespitlerimin hepsi kendi gözlemlerim ve bilimsel değil. Bu nedenle bağlayıcılığı yok. Ancak bu hastalıkla arkadaş olmayı denerseniz ve geleceği saati dönemi kafaya takmaz hatta özlettin kendini gel artık diye yaklaşırsanız göreceksiniz ataklar hafifliyor. Şunu da bilin, illaki rabbim bizlere de şifa verecek biraz daha sabredelim derim. Hayat güzel devam ediyor varsın günümün 3 saatini de bazı dönemlerde o kullansın, nelere kullanmadık ki 🙂 Ağrılarınızın aynısını yaşıyan ve psikolojik olarak intiharı bile düşünmüş birinin gözlemleri bunlar. Bu satırları yazarken ağrım var ama biliyorumki dostum birazdan müsade isteyecek çünkü sol burun deliğim açıldı ve hafif bir akıntı geldi. Geri kalan saatler benim. Sevgilerle…

  1. Merhaba, ben de bu ağrıyı yaşıyorum… ağrı gelmeden önce endol kapsul 25.mg almanız ağrıya mağruz kalmanıza engel oluyor. ben yıllardır bu şekilde mücadele ediyorum. Ve testip ettiğim bir durum daha var. oksijen yeterlsizliği bu ağrıyı tetikliyor. Burun tıkanıklığınız varsa bu da etken.

  2. Bu tarif oldukça güzel. Yaklaşık 22 yıldır bu hastalığı çeken birisi olarak atak dönemlerini kafaya takmamak gerekir.

 5. İlk kez 4-5 sene önce tanıştım, İlk başlarda migren denildi. Sonralarında sinüzit denildi. 2 ay falan sürüyor. Kortizon tedavisyle rahatlıyordum ya da aşırı ağrı kesici iğneler ya da uyutularak anca kendime geliyordum. Hiç bir ilaç geçirmiyor ağrıyı. Son 2-3 senede farkettim ki hep aynı dönemde(bende yılbaşı öncesi) ortaya çıkıyor ve bugün ilk kez bir doktor, küme baş ağrısı olduğunu söyledi. Evet 4-5 sene önce başlayan şey halaa aynı özelliklere sahip. Göz çevremde ve içinde inanılmaz bir ağrı, bıçak saplanması gibi, başlayınca ilk 5 dkk da çok ama gerçekten çok şiddetelenen, şanslıysanız o anki duruma ortama göre 15-20 dkk geçiyor. Ağrıyan taraftaki göz ya yaşarıyor ya da bazen sinir kriszinden ağlama sonucu yaşarıyor. Aynı taraftakki burun deliği kapanıyor ama burun hafiften akmaya başlarsa iyi hissediyon, akarsa şanslısın, bir de burun içten akıyor genize doğru ,akmasını sağlayın bir şekilde buharla falan. O zaman rahatlıyorsun ve anında geçiyor.
  Kaynamış suya soğan dilimleyin soğanın kokusunu çekin. Bende işe yarıyor. Ya da ara ara name yağı ya da vicks buharını çekin içinize ,ama bunu en az 20 dkk ayırmadan kafanızı yapın. Elmacık kemikleri ,alın ve burun için iyice bi ısınsın, aksın akabildiği kadar.
  Son olarak, geçmeden önce o kriz anında sinirken bağırıp ağlarken bir an burun içinden gark gurk sesler ve baloncuklar çıkıyor, genizden bir akıntıyla rahatlarken sakin kalmaya çalışıp başka şeyler düşünmeye çalışın, kafanızı alın başka yere doğru dikkatinizi verin. Bende o esnada ağrı geçiyor.
  Çok ama çok kötü bir ağrı.

 6. Bende 28 yaşındayım ve tam 3 yıldır bu illetle mücadele etmeye çalışıyorum kiminiz 25 yıl falan demiş büyüklerim nasıl dayanıyorsunuz gerçekten size soruyorum nasıl ? Ben canımdan bezdim dışarda beni yakalamasın diye dua ediyorum her geleceğini anladığımda koşa koşa eve geliyorum , ilk geldiği 2 sene bende de dönem halinde geldi ve giderek arttı 1 ay , 2 ay , 4 ay şeklinde şimdi 6. Ayıma giricem bazen 2 bazen 3 günde bir atak geliyor ilk zamanlar her gün gelirdi ama dediğim gibi en kötü 4 ayda biterdi bu bitmiyor.En son kortizona başladım bugün 4. Günüm ve yine atak geldi Koskoca tıp buna çare bulamıyorsa utanması lazım resmen irademiz elimizden alınıyor.

  1. 15 yıldır bu ağrıyı çekiyorum. her sene baharda başlıyor kışa kadar sürüyor. ağrı evvela dişinde mi başlıyor bende dişte başlıyor. dolgulu dişim. internette bir kadın doktor özel bir diş tedavisi yapıyorum ekibimle diyor ve ağrı ebediyyen gidiyor dedi. araştırdım. muayene ücreti 2012 yılında 400 liraymış ve o sene dolgu fiyatı 270 liraymış . sanıyorum bir diş için bu gün 5000 lira harcarsak kurtulacağız ancak emin olamıyorum.

   1. Valla bu dr hanıma ben 2012 yıkında gittim. Tırnak ucu kdr dolgu yapıldı ve manyetik rezonans mı ne öyle bir uygulama, 3 kere kendi yerinde görüştük tedavi etti(güya), 1 kere diş hekimi arkadaşına yönlendirdi. Total 1500tl ye yakın param gitti.. Ağrı gelmicek bir daha gelirse yine gel dedi gönderdi beni. 1 sene geçmedi yine ve çok şiddetli geldi.. Paramı umudumu harcadım. Faydasız para tuzağı bu dr hanım bilginiz olsun

 7. 2005 yılından beri bu illet ağrıyı çekiyorum şuan 37 yaşındayım.Son 5 senedir kronik hale geldi.Hergün mutlaka 1 veya 2 kez ortalama 1 saat süren 2 atak geçiriyorum.Doktora gittiğimde bana kortizon tedavisine başladı fakat kortizonu kestiğim gün ataklar gelmeye başlıyor.Daha sonra doktor isoptin yazdı bunun üzerine isoptin kalp ilacı hocam neden bunu yazdınız dediğimde valla küme tipi baş ağrısında bu kullanılıyormuş şimdi googleden baktım dedi,şaka gibi değil mi.Arkasından sen benden daha iyi biliyorsun bu ağrıyı çok araştırmışsın belli ki o yüzden sana tek birşey söyleyeceğim Allah yardımcın olsun dedi ve elime reçeteyi tutuşturup gönderdi.Ağrının geleceğini hissettiğim an 4 tane aynı anda avmigran yutuyorum 1 saat içerisinde kesiyor fakat onun dışında hiçbir ilaç benim ağrımı kesmiyor,denemediğim ilaç kalmamıştır fakat bende tek fayda eden ilaç avmigrandır.Tabi günde 4-5 adet avmigran içmek ne kadar doğru tartışılır ama ağrıyı çekmektense 10 sene az yaşamaya inanın razıyım…

  1. Sevgili Sinan umarım ağrıların şiddeti azalmıştır. Ben 25 yıldır bu ağrı ile yaşıyorum. Şuana kadar bulunan en etkili yöntem çok ağrılı dönemler de prednol ü serum ile yarım saat veriyorlar. Sonrasında prednol tableti azaltarak düzenli kullanma ile ciddi bir rahatlık oluyor. Sana önerebileceğim Ankara da Gazi hastanesinde bir doktor var. Bildiğim kadarıyla özel muayenesi şuan yok. Geçmiş olsun. Çok ağrılı dönemlerde zoming, imigram, relpax gibi migren ilaçları çok etkili oluyor ama yan etkileri de var. Geçmiş olsun.
   Engin

  2. Avmigren çok iyi ama bu ağrının Allah belasını versin bıktım şuan 15 gün oldu çekiyorum ya

   1. merhaba arkadaşlar bende 2021 11 ayında kume baş ağrısı illetini yeni öğrencem ondanboncesinde aferin sunus kullanıyordum kesmiyordu 50 nin üzerinde ağrı kesici kulandım ama çareyi kuaförüm mehmet bey sayesinde buldum bir çay bardağına bir çay kaşığı 3lma sirkesi yarim çay kaşığı kaya tuzu koyup karıştırıyorum ve abdest alır gibi benzine cekiyorum 2 3 günde bir birde kuaförüm mehmet bey bana bir agri bandı öneridi atak geldiğini hissettiğim an alıp yapistiriyorum sağ gözümün üstünde banttan kaynaklı yanma oluyor ama sonuçta atak sayılarımı baya dusurdum ağrı bandına çok yüklenmeyin bağışıklık kazanıyor sonradan 3 gün ara verin atak don3mlerinde ven ticaretle uğraşıyorum ve işimiz tamamen takip olduğu için dikkatimi dağıtmıyor size ağrı taşlarıma önerebileceklerim bu kadar allah şafi isminin hurmetine herkese şifa versin amin

 8. Merhabalar, Ben bu hastalıkla 12 yaşında tanıştım şu anda 45 yaşındayım. Son 3yıldır atak gelmiyordu her halde daha gelmez dedim ve geçen hafta yine geldi bir 10 gün daha devam eder diye düşünüyorum. Çünkü yılda 2defa gelip 15 er gün sürüyor (ortalama) Atak lar başladıktan sonra 15 gün dolmadan bırakıp gitmiyor şu anda bir atak geçirdim diğerini bekliyorum. İmigran iğneden başka çözüm bulamadım. Takdir ALLAH ındır deyip başımıza geleni çekeceğiz.

 9. Sakız işe yarıyor Arkadaşlar, iki gündür atak başlamadan çiğniyorum, 15 dakika falan şiddetli çiğneyince geçiyor. Bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim yoksa kış günü buz ve buz aküsü ile kafayı üşütüyordum.

 10. Merhaba
  Ben de bu illetle savaşan biri olarak bulduğum çözüm yöntemi;

  ŞANLI marka mentollü merhem dır.
  Ağrı başlamasına yakın sol kaş üstüne sürüyorum bölgeyi mentol etkisi ile soğuk tutuyor ve 10 dk içerisinde hafif şiddetle atlatıyorum inşaallah sizlerinde işine yarar.
  Ağrı başladıktan sonra pek işe yaramıyor. Mutlaka geldiği anda sürünüz.
  Hemen hemen her eczanede bulabiliyorum genelde kasa kenarlarında yeşil beyaz ve 35mm büyüklüğünde bir kutu.
  Hepimize geçmiş olsun.

 11. Arkadaşlar tam 31 yıldır bu hastalık la yaşamaya çalışıyorum fazla uzatmayayım verilen tedavi şekilleri hep benzer bir günde iki imigran iki diplomat iğne iki üç ağrı kesici yinede geçmedi yorgunluktan uyudum ertesi gün 5.6 saat rahat daha sonra tekrar ama hacamat denemedim .Allah herkesin yardımcısı olsun inşallah .Bu konuda bir birlik kurmak çok iyi bir fikir. böyle bir site olursa çok iyi olacağına inanıyorum.Herkese Allah şifalar versin.

 12. Rabbim hepimize el şafi ismi şerifiyle acil şifalar versin.2005 yılinda bir gece tanistim bu hastalikla hemen hemen herkesin ayni sorunu fakat bunun en sinsi yanı ne zaman gelip ne zaman gideceği belli degil ölüm gibi ayrica uykudan uyandirmasi fena uyumaya korkuyor insan uzatmayayim arkadaslar sizin soylediginiz hicbir seyi yapmadim bu zamana kadar yanlis anlamayin bilmedigimden yapmadim geldimi bu agrı kaderime teslim oldum yurudum evde duş aldim bir sekilde rahatlamaya calistim her defasinda zaten bir kac yildir yoktu ortalarda bu gunlerde basladi yine yarin hacamat icin randevu aldim onuda deneyeceğim benim gorusum sizinkiler gibi özellikle sigara alkol baş tetikleyici bu ikisinden uzak durmaliyiz en azından hafif atlatmak için

 13. Arkadaşlar bende sizler gibi 10 yıldır bu ağrıyı çekiyorum her yıl minumum 15 gün maksimum 1,5 ay
  Ayrıca günlük yarım saat falan değil 24 saati aşan ağrılar çekiyorum.
  Sizlerin söylediği herşeyi denedim.
  Hepiniz haklısız…
  Deneyimlerimin içinde at kestanesi kremi var o da rahatlatma sağlıyor bende,yinede doktora danışmakta yarar var…
  Birde avmigran normalde ağrıyı en erken hissettiğimiz anda kullanmamız gerektiğini biliyorum.
  Fakat avmigranı ağrı dönemine girdiğimizde günlük ağrısın ağrımasın alındığında ben 2 yıl 2 ağrı dönemini atlattım hiç ağrımadan sonra ki yıl denemek için uygulamadım yine çektim ağrıyı şu an yine atak dönemindeyim bugün 10.gün şimdi yine günlük almaya başlayacağım.yinede doktora danışmak gerek…deneyimlerim bunlar at kestanesi kremi ve avmigranın ağrı dönemi boyunca günlük alınması bunlar o anda çaresizliğimizden edindiğimiz drneyim. Herkese geçmiş olsun…

  1. Selam sağ aynı sorunu bende yaşıyorum sağ gözümü oynatamıyorum endol tablet iyi geldi, sorun ilaç kullanarak yüzde 70 azaldı ama kesin çözüm henüz bulamadım, siz neler yaptınız paylaşın lütfen.

 14. Merhaba öncelikle allah yardımcımız olsun burda goruyorumki insanı ne çektiğini anlayabilecek birileri bar cenki aynı acıyı paylaşıyoruz cevrenizdekiler anneniz enyakınınız çocuğuz yada esiniz şade üzülüyor üzüyorsunuz ne çektiğiniz acıyı biliyorlar ne de anlayabiliyorlar anlayamıyorsunuz bide keşke sadece bir defa bu agrıyı yaşamayabilseler yani kimse gerçekten anlamıyor hele ilaç içtimi yada doktora gittiniz yada su cay su kremi dene dinmi demeleri yokmu çok bilmişler kimse bilmiyorlar nasıl bir acıyla uğraştınız hemen dediklerini yapıtınızda geçer sanıyorlar bide almasını yapmadınmı gitmesinin o doktora demeleri yokmu yani bildinizgibi kimse gerçekten anlamıyor yardımcı olayım derken daha çok sinir bozuyorlar neyse ben 25senedir aynı agrıyla mücadele ediyorum dediklerinizin hepsini yaptım belki daha fazlasını hal uyrasıyorum hiç biri ise yaramadı beş sefer burun ameliyatı oldum faydasını gördüm ama sonraları o bile işe yaramadı bi keresinde ameliyat doktorum manyetik alan tedavisi uyguladı bir ay seyanslar gittim dört yıl hi agrım olmadı çok iyi gelmişti su an bebeğim olduğundan dolayı gidemiyorum ama önerebilirim sadece teşekkürler allah şifa versin hepimize

 15. Çalar saat şaşırır vaktini ama bu hastalık sabah saat 11 dedimi kafamın içini yemeye başlıyor. Neler tetikliyor bilmiyorum ama ağrı esnasinda boyun ve şakak kisimlarina cok siddetli bir masaj yaptirmak beni rahatlatiyor ve bi kaç dakika sonra ağrım hafifliyor. Bence sigara ve ağır kokular ağrıyı tetikleyen baslica faktörler. Rabbim herkese sifa versin insallah.

 16. 25 yıldır bu illerle uğraşıyorum…denemediğim ilaç kalmadı diyebilirim.. Sadece lityum ve havama to denemedim..lityumun yan etkileri hacamatın da yapılışı beni korkutuyor.sinir blokajı yaptırdım bir yıl rahat ettim ama sonraki dönemlerde hem atak sıklığı arttı, hem artık fayda görmüyorum. Ağrılarım artık kemikleri yani yılın her dönemi oluyor, bir profesör nörolog biz buna genç erkek hastalığı da deriz demişti. Şu an 47 yaşındayım ama hala devam ediyor. Andropoza girince geçecek herhalde bu gidişle… Artık çalmak istiyorum kurtulmak için ama olmuyor işte….

  1. Allah şifa versin.Küme baş ağrısı çeken biri lityum ilacını denemekten çekiniyorsa ve hacamatın yapılışından korkuyorsa o kişi küme baş ağrısı çekmiyor demektir bence.

 17. Kader dostlarim Allah sabir versin
  Ben 20 senedir kume hastasiyim son kume donemim anladim ki kronik oldu gecmiyor…

  1. Merhabalar geçmiş olsun.
   Kronik küme baş ağrısı yazımızı da okuyabilirsiniz, faydası dokunabilir.

 18. 34 senedir bu ağrıları cekiyirum…bir kez kullanıp iyi gelen bir ilaç bir dahaki seferde asla fayda etmiyor..buda bilinç altı ile alakalı olduğunu gösteriyor..bilinç beyindeki milyarlarca hücrelerden oluştuğuna göre,bilinç altıda bu hücrelerden oluştuğuna inanıyorum. .tabi ben doktor degilim…ama inandığım birşey var..bu ağrı krizleri başladığında sürekli iyi bir hekimle hergün istişare halinde olunursa daha iyi sonuç alınacağını gördüm. .her insana her ilaç iyi gelmeyebilir..ben aynı insan olduğum halde aynı ilaç bana bile iyi gelmiyor…bu tecrubelerden yola çıkarsak bu dönem yaşamış olduğum tedavi yi paylaşmak istiyorum…3 gün içerisinde çok farklı ilaçlarla tedavi uyguladı doktorum bana…ve bu şekilde ağrıları durdurabildik ..suan tedavi devam ediyor…ben şanslı idim benim doktorum çok mükemmel bir insan ve hakimdir..kendisine teşekkür ediyorum…yani doktorun öncelikle iyi bir insan ve araştırmacı birisi olması gerekiyor..

 19. küme başağrısı hastalık lliteratüründe olmamalı, zira hastalık değildir.siz işkence gören bir adama hasta diyebilirmisiniz.onu döven birisi vardır.o birisini olaydan çekerseniz hastalık diye bir şey kalmaz.hangi hastalıkta bu kadar acı çektikten sonra ortalıkta hiç bir iz bırakmadan çekip giden bir şey gördünüzmü.o zaman ortada hasta olan bir organımız da yok demektir.hasta bir organ olsa hasta olma sürekliliği olmalı.Ağrılarımız gerçekse ki öyle ağrıyı kimin ürettiğine bakmalıyız.hatta bu üreticinin doğru ağrı üretip üretmediğine bakmalı.bana göre 40 yıllık bir küme hastası olarak bu yaşadığımız sürece yanlış ağrı ismini koyalım.nedenlerine baktığımızda çok haksızca yani nedensiz aslında.gece yarısı hop ben geldim der nedenini bulan varmı ?yok.peki giderken ben gidiyorum der neden gider bilen varmı?yok.buradan yola çıkarsak beyne sinyal gönderen sıkıntısı olan birisi var.bu haber iletişim ağını oluşturan sinir sistemidir.beyne yakın ona hükmeden onu harekete geçirebilecek istediğini yaptırabilecek,bir kaşık suda fırtına koparabilecek olan sinir ağlarından bir parça.yazınn başında dediğim gibi beyne birisi hükmediyor ve onun gibi birisi bu.yanlış alarmı neden verdiği bilinebilir aslında.önemli olan bu kabiliyete sahip sinir ucunu beyne en yakın yerde bulup ya tamir etmek yada yok etmek .asıl neden bu gerisi ömür billah geçici tedavi amacı olmayan günlük saatlik ilaç uygulamaları.bu sinir uçlarını sürekli takip etmek gerekiyor bu nedenle çetin bir takip durumu sözkonusu.Allah yar ve yardımcımız olsun.

 20. 21 mart 2019 tarihli yazımda “beyne yakın ona yanlış alarm ,haber yollayan sinir uçlarından ve onun bulunması yok edilmesi yada tamir edilmesinden” bahsetmiştim.Bu yazımı sizlere yazarken atak dönemlerini yaşıyordum. Gecede 4 kez dayanılmaz acıları çektiren ağrılar ile muhatap durumda idim.19 mart 2019 tarihinden bir kaç gün önce bu sitede yorumlarınızı okurken bir doktor isminden bahseden bir küme hastamıza rastladım.19 mart tarihine bu hekimi arayarak randevu aldım.sizlere bahsettiğim gibi beyne hükmeden onu kısa süreli de olsa ama delirten sinir uçlarını bulduk.Hekimin kendisi de küme hastası.bugün itibari ile ağrıların seyri karakteri ki bir hafta gibi kısa bir zaman diliminde değişerek yok olma sürecinde ilerliyor.
  Bu gizemini koruyan sözde hastalık teşhis yetersizliği ve gerekli eğitimin hastaya verilmemesi nedeni ile halen boş yere çok sayıda acı çeken organlarını zayi eden (ki en başta ben karaciğer yağlanması vs..) kardeşlerimiz mevcuttur.Kardeşler şu ana kadar çok sayıda denenmiş artık kabul edilmesi gereken küme başağrısının nedenini ortaya koymak ve inanmak zorundayız.Sadece bununla yetinmek yetmiyor.ömrümüzde kaç kez gribe yakalanıyoruz.yıllar önce bu yanlış alarm veren sinir uçlarını temizletmiş bir küme hastası olarak tekrar gelen küme atakları karşısında teşhis inançsızlığına kapılabiliyoruz.yıllar önceki sinir uçları tamir yada yok edildi ama hemen yanındaki bu sefer başlıyor özellikle küme için.Bu sinir uçları bir organ olarak vucudumuzun en uzun olanıdır.Acılarımızın çok şiddetli olması tamir olan bölümden sonra tekrar başka bir bölümden gelen sinyalleri yada ağrıları yaşadıkça psikolojimizi inancımızı yitiriyoruz.Tekrar üstüne basa basa söylüyorum ki bu sinir uçları her yerdeler.Bir tanesine operasyon yaptıktan sonra diğerlerini de hesaba katmak gerekir.Nitekim 19 mart tarihinde gittiğim hekim asıl kümeyi başlatan sinir uçlarının yanındakinin de arıza verebileceğini de gördü röntgen çekiminden ve oraya da operasyon düzenledi.sonuçlar kısa bir zamanda kendini hissettirdi.Ağrılar saçma sapan bir karaktere ve şiddete sahip oldu ama bir hafta gibi kısa bir sürede yok olma süreci başladı.Bu operasyonları defalarca yaptırmış bir küme hastası olarak diyorum ki, beyni kısa süreliğine defalarca esir alan sinir uçları üst çene dişlerimizin köklerindeki sinir uçlarıdır.ve her biri kaç kanallı olursa olsun aynı kabiliyeti sergiliyorlar.unutmayın üst çenede çok sayıda diş var her biri potansiyel bir düşman özelliği taşıyabiliyor.şükürler olsun ki yerleri belli .bu işi bilen diş hekimleri yada nörolog doktorlar (mümkünde küme hastası olsun) sayesinde bu acılardan kurtulabiliyoruz.Bilinçli hasta olan bu işten yırtar kardeşler.gerçek bir tedavi için de her yerde bulabileceğimiz diş hekimi ve nörolog doktorlarımız malesef yok. hele hele kamu da hiç yok.Allah yar ve yardımcımız olsun.

  1. Merhaba 05063306939 bu numara üzerinden whatsapptan bana ulaşabilir misiniz rica etsem

 21. sizlere,kümeden acı içinde kıvranan tüm kardeşlerime duyurmayı çok önemli bir sorumluluk olarak kabul ediyorum.ben inanılmaz acılar çekmiş tüm kardeşlerim gibi uzun yıllar bu kahredici acıyı ömrümün en güzel yıllarında çeken bir insan olarak diyorum ki…
  küme başağrısını bitirdik kardeşler.teşhisin doğruluğunu defalarca deneyen bu kardeşiniz yine aynı teşhise inanarak yapılan oprerasyon sonucunda bir hafta gibi bir sürede küme başağrısından kurtuldum.ilaç,uyuşturucu kimyasallar yok organları mahvetmek yok.önceki yazımda sizlere bu kahrolası ağrının bir hastalık olmadığını söyledim.yanlış alarm demiştim.bu yanlış alarmın nereden geldiğini bulursanız ve doğru bir operasyon düzenlerseniz çok kısa sürede çektiğimiz acılardan kurtulur hayata dönersiniz.bu teşhisi kendisi de küme başağrısına yakalan bu acıyı uzun yıllar tatmış bir nörolog dr. türkiyede bulmuş olup tedavilerini de yüzlerce hastasında deneyerek sonuçlar elde etmiştir.mesele teşhisin doğruluğudur.yıllar sonra tekrar gelen küme başağrısında tek başıma hareket ederek teşhisin doğruluğunu yalnız başıma test ettim.daha önce de belirttiğim gibi özel bir diş polikinliğinde kendisi de küme hastası olan bir diş hekimi ile beraber yanlış alarmın geldiği diş köklerine özel kanal tedavisini uyguladık.tarih 19 mart-28 mart 2019 arası çok kısa bir zamanda ataklar yok oldu ve hayata kaldığım yerden devam edeceğim.hatta kanalı henüz daha kapatmadık olay halen çok yeni.size şaka gibi gelmesin kardeşler teşhisin dünyada ilaç şirketlerinin baskılaması sonucu doktorların bu konuda önünün kesildiğini görmelisiniz. malesef doktorlarımız hastaya dokunmadan görmeden ilaç yazma memurları gibi çalışıyor.bunun faturasını da yıllarca acı çekerek ömrümüzün en önemli yıllarını kaybederek geçiriyor, organlarımızı mahveden ilaç küpü oluyoruz.hatta o hakkımı bile ben kaybettim.her gece 6 adet vermidon yutarak aylar geçti.karaciğer aşırı bir şekilde yağlandı ve ilaç kullanma hakkımı da kaybetim.ağrıları çıplak bedenimle karşıladım.
  tekrar ediyorum bu bir hastalık değildir “yanlış alarm”dır.geldiği yeri bulun ya bakım yapın yada küme içinse yanlış alarma neden olan sinir uçlarını yok edin ve kurtulun.sabırlı olun bir kaç yerde farklı zamanlarda kümeyi başlatan sinir uçlarınız olacaktır. Kurtuldum diyerek tekrar kümeyi başlatan bir sinir ucu ile karşılaşırsanız inancınızı yitirmeyin.geri çekilmeyin aynı inancınız ile yola devam etmelisiniz.müdahale çok kısa sürede sonuç veriyor.ben bu yöntemle hareket ettim .doğru yeri gösteren ve doğru operasyonu yapan hekimlere ihtiyacınız olacaktır.iyi bir nörolog ve tanımlandığı gibi bir kanal tedavisini yapacak bir diş hekimine ihtiyacınız olacaktır.hepinize nöbetsiz ağrısız günler dileği ile..

 22. Yaklaşık 10 yıllık migren hastasıyım. 5 aydır hastalığım çığrından çıktı . Ağrı geliş şekilleri değişti, ağrı bölgelerim çeşitlendi. Şimdi anlaşıldı ki artık hem migren hem küme tipi baş ağrılarım var. İşin kötü yanı ikisi aynı anda geldiğinde aynı ilaçlar etkili olmuyor. Migren için yıllarca ilaç tedavisi görmüştüm. Hiçbir işe yaramamıştı. Bu 5 ay içerisinde ilaç, botoks, gon blokajı yaptırdım. 10 yaşımdan beri 6 ayda bir diş kontrollerimi yaptırırım. Yine de film çektirip kaplamalarımı degistirttim.Hiçbir gelişme yok maalesef. Şimdi hacamat deniycem. Oksijen de almayı düşünüyorum. Ne almamı nasıl kullanmamı önerirsiniz? Hepinize sabır ve şifa diliyorum.

 23. 2007 nisan 2010 ekim 2013 Mart 2016 temmuz 2019 temmuz her üç yılda bir yaşıyorum bu “Allah düşmanıma bile yaşatmasın” dediğim ağrıyı. Yaklaşık 1 ay günlük genelde öğleden sonra saatlerde. Maalesef 2016 yılına kadar tam teşhis koyamadi doktorlar. 2016 yılında gittiğim özel bir hastanede genç bir doktor teşhis koydu. Atak başlamadan yaklaşık 1 saat önce hissediyorum. Ağrı kesici içiyorum. Bir çok ağrı kesici denedim . Ancak en faydali NOVALGİN tablet. Eğer erken içmışsem kısa sürede atlatiyorum . Geç kalmişsam hastanede serum ve oksijen. Kesinlikle uyku pozisyonu yatmiyorum. Dik oturup boynumu ağrı tarafina doğru arkaya esnetiyorum. Bir açı var onu tutturabilirsem atak kısa sürüyor . Bir kaç kader arkadaşımızın söylediği gibi özellikle cinsel ilişki sonrası günde çok şiddetli uzun süren ağrı atakları oluyor. Belki bu hastalığı yasamayana komik gelecek ama özel sektörde ya da devlette çalışana doktor raporuyla bu süreçte yasal izin verilmeli. Hatta gerekirse hastaneye yatış verilmeli. Çünkü tüm yaşam kalitemiz bitiyor.

 24. bana doktor isoptin i sabah akşam iç agrının gelmesini önlüycek dedi. birde relpax yazdı relpax agrının gelecegini anladığın zaman içiyosun zamanını tam yakalarsan çok fayda ediyo 5 dakikada agrıyı kesiyo. ama zamanını geçirdiysen hiç fayda etmiyo, birde isoptin bana iyi gelmiyo kullanmayı kestim. sanki isoptin benim ataklarımı tetikliyo we daha çok agrıtıyo. genede geçmediyse acile koşuyorum zaten doktorun yazdığı oksijen tedawisi kagıdı war onu gösterip oksijen alıyorum. 10 . dakikada agrıyo kesiyo. ben bu agrılara doğal bi çözüm yolu bulamadım. şu warki fazla bilgisayara falan bakıp gözünüzü yormayın.

 25. klasik migren hastaları genellikle nöral terapi yöntemi ile iyileşebilmektedir,diş odaklı bir tedavi üzerinde yoğunlaşmamalıdır.küme başağrısı ile yaşayan kardeşlerimiz nöral terapi yöntemi ile iyileşemezler,geciçi faydaları olabilir.
  Daha önceki yazılarımda sizlere operasyon aşamalarını yaşadığımdan, olan biteni genel olarak aktardım.yıllarım üst çene dişlerimin içindeki sinir uçlarının “bozucu alan” etkisi gösterdiğinden bu dişlere yapılan operasyonlar ile geçti.teshisin konulması yani bozu alan etkisinin nerede olduğunun belirtilmesi ve o alana operasyonların yapılması ülkemizde malesef profesyonel bir biçimde yapılmamaktadır.üst çenede çok sayıda diş var.yirmilik dişlerden ön dişlere kadar.son dört adet, ön taraftaki küçük koparma dişleri bile yaşamınızı zehir edebilir.malesef bu operasyonlara gönüllü olan diş hekimlerimiz yok gibi.aslında çok da zor değil bu operasyonlar.asıl zorluk hangi dişin yada dişlere operasyon düzenleneceğini diş hekiminin bilmemesi.eğer rontgen çekiminde görebilirse şansınız var.ama yukarıdaki üst çene dişlerinizden hangisinin bozucu alana sebebiyet verdiğini görebilecek bir hekimin olup olmadığıdır.Benim üst çenemde dört diş kalmıştı.Bozucu alan etkisini yapabilecek dişlerimi bulmak kolay oldu.en kötü ihtimal dört dişe operasyon düzenlemek.ikisinin çekilen rontgende nöbetlere neden olabileceği tahmin edilerek özel bir kanal tedavisi yapıldı..Ömür bitiren bu nöbetler bitti.
  Yıllardır küme başağrısı çeken kardeşlerime demek istediğim şudur…
  Bugün dayanılmaz ağrıları yıllardır çeken kardeşlerimiz şunu bilsinlerki…bizim gibi ağrılar nedeni ile zombilere dönüşmüş insanlara bakan hekimler malesef yok denecek kadar..bakın kardeşler…iki hekim birlikte bize bakar…yalnız bundan önce şuna inanınki küme başağrısının nedeni yüzde yüze yakın dişlerimizin içindeki sıkıntılı durumdaki sinir uçlarıdır.bu uçlar elektrik akımında hata vermekte ve bozucu alan oluşturup beyine istenmeyen sinyanler göndermektedir.bu sinyaller bizim dile getirmeye çalıştığımız kabuslardır.bunu artık iyice belleyin.tanı tedavinin en önemli kısmıdır.defineyi yanlış yerde aramayın.ömrünüzün sonuna değin bu acıları çekersiniz.Bizlere yardımcı olabilecek iki hekim var.biri nörolog dr ve diş hekimi.bunları bulmalıyız.türkiye her alanda sıkıştırılan bir ülkedir.bulunduğumuz coğrafya dünyanın adeta merkezi.saglık alanında da sıkıştırılıyor.şu an bu işler ile uğraşan bir norolog dr.malesef ingilterede yaşamaya başladı.anlayacağınız yalnız ve tek başınayız..Ama şunu bilinki bütün üst çene dişlerinize operasyon çekme pahasına bile olsa bu işten kaçmayın.eğer bu teşhize inanırsak çözümünü de buluruz.diş hekimleri hangi dişe operasyon yapacağını bilmiyor.
  Ölümüne de olsa uyuşturucu ilaç kullanan kardeşlerime söylemeyi borç bildiğim gerçek şudur ki eğer hiç bir norolog dr bulamıyorsanız o zaman üst dişlerinizin tamamına özel bir kanal tedavisi yaptırın.dişlerinizin çekilmesi problemi çözmez.zira bu acılar ile yaşanmaz yada bu ilaçlar yıllar sonra uzuvlarımızın kaybına neden olucak.bunu görmektense küme başağrısı çeken kardeşlerimizin üst çene dişlerinin tamamını özel kanal tedavisi yaptırması daha mantıklı.ama yine de ülke sınırları içinde bu işi bilen hekim olan birileri olmalı diyorum.bu kanal tedavisi bozucu alanı oluşturan dişlerdeki sinir uçlarının standart kanal tedavisi değil, diş içindeki dağılan küçük sinir uçlarını da temizleyen bir kanal tedavisi olmalı.aslında küme başağrısına yakalanmış bir diş hekimi bulursanız bu işi en iyi o yapar.ama yine de diş hekimine hedef gösteren bir nörolog dr. bulunması zafere kestirme gitmek demek..ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN…

 26. Mutlaka okuyun arkadaşlar. Öncelikle herkese Allah şifa versin. 32 yaşındayım Bende yaklaşık 10 15 yıldır çekiyorum bu ağrıyı ama burda yazılanları okuyunca şanslıyım diyorum. Benim ağrım bazen yılda 1 bazen 2 3 yılda bir geliyor 15 30 gün günde tek ayak şeklinde tabiki şiddetini anlatmaya gerek yok. Bugün tesadüfen bir krem kullandım hiçbir zararı yok reklamda olsa adını yazacağım çünkü az da olsa bu acınız dinsin istiyorum. Dr. Cevdet Tuna imzalı farmasi ürünü at kestanesi balsamı rahatlatıcı masaj jeli diye yazıyor üstünde. Tam agrı başlayacakken isoptin ve minoset aldım hiçbir işe yaramıyor bende agrı başladı kıvranacakken bu krem aklıma geldi sürdüm inanın 1 dakika içinde agrıyı hissetmez oldum şuan hayret içinde yazıyorum ilk burası geldi aklıma gerçekten deneyin sağlıgınızada zararı yok inşallah sizede faydası dokunacaktır

 27. 10 yıldır çektiğim küme tipi baş ağrılarına sanırım bu defa çözümü buldum ilaç kullanmadan. Oksijen terapisi kesinlikle işe yarıyor ama zamanlama ve ölçü çok önemli. Atak beklemeden gün icerisinde alınan 5 dakikalik 5-8 bar arasinda saf oksijen alımı kesinlikle atakları engelliyor. Yani oksijen alımı için atak gelmesini beklemeyin. Gün içerisinde mutlaka 5 dakikanizi ayırın ve önerdiğim sekilde uygulayın mutlaka faydasını göreceksiniz. Zaten oksijen alırken basinizdaki damarların faaliyete geçtiğini hissediyorsunuz. Biraz bulantı yapabilir ilk günlerde lakin geceleri gelen uyandıran atakları ben yasamiyorum şu anda. Umarım bi faydam olur…

 28. Arkadaşlar öncelikle geçmiş olsun herkese. Daha öncede yazmıştım at kestanesi balzamı şakaktaki agrıyı geçiriyor ben kullandım 2 atakta anında kesti ancak sonraki ataklar ya isoptinden yada krem yüzünden iç kesimlere kaydı kafamın ortalarına doğru. Krem uyuşukluk sogukluk hissi veriyor belkide ondan ortada hissediyorum agrıyı. Ama hafif ataklar olmaya başladı günde 120 mg isoptin aldım kullanmaya başladıktan 2 gün sonra kesiyor atakları işe yaramıyor sanmayın 4 gün agrı olmadı bıraktım geçti diye tekrar başladı yine isoptin aldım 2 gün sonra yeniden durdu şuan 4 gündür atak yok biraz isoptin devam edip keseceğim zaten ataklar yılda bir bazen 3 yılda bir 20 gün 30 gün geliyor benim. Umarım faydası olur iyi günler

 29. Merhaba. HACAMAT sayesinde 2 yıldır ağrılarım tamamen geçti. Bu siteyi yeni buldum ve siz çileli arkadaşlara faydalı olurum umudu ile paylaşıyorum bunu. Geceleri kalkıp acillere gidiyordum. hacamat biter bitmez ağrım da bitti. Faydasını göreceğinize eminim.

 30. Arkadaşlar daha önce 15 gün süren agrılar 3 yıl aradan sonra geldi ve 25 30 gündür sürerken son çare hacamat denedim kafaya ve sırt bölgesine ve hacamat tan sonra hiç agrımadı çok şükür 10 gündür agrı yok bekleyip emin olup yazmak istedim. Sizede bir çare olur belki denemediyseniz mutlaka deneyin Allah şifa versin herkese

 31. Merhaba bu hastalığın tek tedavisi sülük ve hacamat yaptırmak. Şifa Allah (c.c.) dan. Yılda 3 kez genelde mevsim geçişlerinde ve stresimin çok yüksek olduğu fuar döneminde nöbetler başlıyor. 15 – 20 gün kadar sürüyordu son nöbetim ekim ayında başladı ve 8. gününde sülük yaptırdım Elhamdülillah tamamen kesildi ve şu ana kadar tekrarlamadı. Bence sizlerde hemen denemelisiniz.

 32. Bende hacamat yapıyorum hastam küme hastası olduğunu söylediği için araştırma fırsatı buldum burada yazılanlar hacamatın iyi geldiği yönünde bende uygulama yaptıktan kısa süre sonra iyi geldiği yönündeydi sonucu daha detaylı paylaşırım ama hacamat yaptırmanızı kesinlikle öneririm herkese şifa olsun hastalıksız günler dilerim

 33. Slm arkadaşlar bnde 7yıldır çekiyorum bu acıyı bugün noroloji ye gittim isoptin 40 ve replax verdi zaten replax sı kullanıyorum onun yanında migrex kullanıyorum fakat isoptin 40 lık verdi ve sabah akşam yarım kullanmmamı söyledi ataklarım günde 3 defa geliyor dayanamıyorum buz kütlesi koyarak birazda olda hafifletmeye calışiyorum hepimize acil şifalar dilerim

 34. Herkese geçmiş olsun diyim en başta. Ben 1982 doğumluyum ve yaklaşık 20 yıldır bu ağrı ile mücadele ediyorum. Aynı şekilde babamda da bu musibet var. Sözü fazla uzatmadan en son bu sene denediğim bir yöntemden bahsetmek istedim. Ağrılarım 1 sefer haricinde hep sağ tarafımda olmakta. Ben bir çok arkadaş gibi hiç bir ilaç kullanmadım nöbetlerim sırasında, 1 sefer blokaj yaptırdım 6 seansta noral bir terapi yaptırdım ancak ikisinden de bir fayda sağlamadım. Bu sene yani 01.08.2021 de ilk atağım başladı. Bende ayrıca sağ tarafımda (kürek kemiğinin olduğu yerde) kulunç var. Atak dönemlerimde kuluncunda birleşmesi ile ağrılarım artmaktaydı ancak bu sene ilkkez birşey denedim ve çok ilginç bir şekilde olumlu bir sonuç aldım.
  Şimdi yaptıklarımı detaylıca anlatıcam belki herkese olmasa da bazı arkadaşlar fayda sağlar. Yukarıda da belirttiğim gibi sağ tarafımda yaklaşık 10 yıldır olan kulunç nedeniyle yıl boyu bir ağrı yaşamaktayım hiç tedaviye başvurmadım, bu sene artık canıma yetti ve kas gevşetici (TYOFLEX) krem ile arada eşime sağ kürek kemiğinin orda ağrıyan kısımı ovdurmaya başladım. Bu sırada ataklardan sonra oluşan boyun ve omuz çevresindeki keçeleşmenin ve sızının gittiğini farkettim. Daha sonra kendim yaklaşık 2 zeytin büyüklüğündeki kremi boynumun sağ kısmından (enseden) başlayarak omuz başına ve oradan elimin yettiğince kürek kemiğinin etrafına sürdüm ve üzerini 2 – 3 e katladığım havlu ile örterek yatmaya başladım. Bu şekilde havlu üzerimde yaklaşık 8-10 saat kadar kaldı anlayacağınız. Bu kremi sürdüğüm esnada benim kulunçtan kaynaklandığını düşündüğüm kürek kemiğinin en üstünde bulunan bir noktada sinirmi kasmı yoksa damarmı olduğunu anlamadığım bir nokta var ve orayı parmağımla ovduğumda resmen kırt kırt diye ses geliyor ve bir öbeklenme olduğunuda hissediyorum. Bu noktayı dediğim şekilde ufak ufak kremle ovdum burayı ovdukca bir rahatlama hissettim. bu ovma işlemini uzun tutmadın ancak yaklaşık 1 dk bile değildir. kremi sürerkende hafif masaj yapar gibi bastırmadan (özellikle boyun bölgesine) yayarak yapmaya özen gösterdim. Bastırmama nedenimde tam çözemediğim ama bastırarak yaptığımda ağrıyı arttıran hatta atak başlangıcına neden olan boyna yakın yerlerin olduğunu deneyimledim. Bu şekilde 4 gece yaptığımda 4 gün boyunca atak gelmedi, çok ufak sızlama başladığında hemen dediğim bölgeye ufak bir kremle tekrar masaj yaparak kremi yedirdim ve atak başlamadan geçti. 4. gün sonunda başka birşey daha deneyimledim. Gece işyerinde klima altında yaklaşık yarım saat geçirdim, sabah 8 de işten çıktım ve 9 gibi uyudum saat:10 da atak beni uyandırdı ve akşam 6 ya kadar hiç bir şekilde geçmeden devam etti. Ayrıca bu atak çok şiddetli bir ataktı. o gün akşam tekrar kremle yaptığım uygulamaya devam ettim ve 2 gün yine atak gelmedi. 3. gün yine işyerinde klimaya maruz kaldım ve aynı şekilde aynı şeyleri sabahtan akşama kadar tekrar yaşadım. Daha sonra geçmişteki atak dönemlerimi düşündüğümde ya kışın olduğunu yada yine yaz mevsiminde klimalı bir ortamda çalışırken başladığını farkettim. En azından benim bundan çıkarımım kuluncunda etkisi olabileceği gibi klimanın (soğuk havanın) yada ceyranda kalmanın benim üzerimde atak başlangıcına etki ettiğini düşünmeme yol açtı. Şuan atak döneminin 26. günündeyim ve yine 4 gündür dediğim krem uygulamasını yapmaktayım ve hiç bir atak oluşmadı. Özellikle bu 4 gündür dikkat ediyorum klimalı ortamlara girmemeye rüzgarda ve ceyranda kalmamaya.
  Biraz uzun ve karışık olmuş olabilir ama detaylıca yazmaya çalıştım. Ben dediğim gibi son 10 günde nerdeyse sadece 2 atak geçirdim ve nedenleride hep klimaya marus kalmamdan sonra olması. Kolay ve ucuz bir yöntem olduğundan herkesin denemesini tevsiye ederim, belki bazı arkadaşlara fayda sağlar. Ayrıca söylediğim soğuk etkisine de dikkat etmenizi öneririm. Ben denemeye devam edicem ekstra bir gelişme olursa yine sizlerle paylaşırım.
  Hepimize geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.