Küme Tipi Baş Ağrısı

Bu yazımızda sizlerle, küme tipi baş ağrısı çeken gerçek kişilerin sıkıntıları ve çözümleri üzerine yapılan yorumları paylaşacağız… İnşallah yazının herhangi bir kısmı, en azından -bir kişi de olsa- birilerinin işine yarar. Soru başlığı olarak yazdıklarımız, kişilerin paylaşımlarıdır. Altına yazılanlar da paylaşıma verilen cevapları içermektedir. SS, ile bahsettiğimiz ise paylaşımı yapan kişinin verdiği cevabı göstermektedir.

Küme tipi baş ağrısı

UYARI: Paylaşımlarda ilaç isimleri de bulunmaktadır fakat bu yazılar asla tıbbi bir muayene ya da tedavi yerine geçmez, lütfen doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız!

Küme Tipi Baş Ağrısı için Denenen Tedavi Yolları

SORU: Eşim yıllardır küme tipi baş ağrısı çekiyor. Bu ay şiddetli geldi ve ilk defa günde 6-7 defa vurmaya başladı. İki sene önce kullandığı ve yarar gördüğü ilacı alana kadar en küçük atak yarım saati buluyordu. İlaçtan sonra ilk gece ataksız geçti, ertesi günde beş dakikalık bir atak yaşadı. İlaçların ikisi de aynıdır, aslında anksiyete bozuklugu ilacı diye bilinir ama içerigi ve etkisi nöral ağrıları yok etmektir… DUXOL veya CYMBALTA iki ilaç da birbirinin muadilidir düşük 30 mg olanı yazdırıp deneyebilirsiniz. Acil servislerde bile yazıyorlar bu ilaçları. Faydalı olursa sizlere de mutlu oluruz. Deneyen olursa da sonuçları bildirin lütfen. Herkese Allah şifa versin.

 • Bence istediğimiz ilacı kullanalim faydasi yok, varsa da şiddetini azaltıyor biraz. Ağrı saatini ve vaktini kendisi biliyor… O ağrı kendini hissettirip, çektirip öyle gidiyor. Ama çözüm olarak şunu da belirteyim, atak geldiğinde enseye masaj yapıldığı takdirde ben faydasını görüyorum. Sizlere de tavsiye ediyorum.
 • SS: Evet ablacım eşim bu acıyı yasıyor ama caresiz kalmak daha buyuk bir acıdır. Bu tip sakinleştiriciler iyi oluyormuş ve bu ilaçların diğer yönü ise içeriginde de yazıyor nöral ağrıları yok etmek bence deneyin imkan varsa bir şey kaybetmezsiniz.
 • Enseye masaj iyi gelecektir ki zaten dokunduğunuzda anlarsınız damar şişmesini.
 • SS: Evet. Neredeyse profesyonel masör oldum eşim sayesinde, ona da iyi geliyo ense ve kulak arkasına masaj yapmak.
 • Daha önce bende bu konuda bir şey yazmıştım. İsmini hatırlayamadığım bi antidepresan tarzı bi ilaç kullandım. ilacı atak saatimden biraz önce alırsam hic agrimiyor.tam başladığı anda aldıgımda hafif atlatiyorum. İlacı tesadüf eseri tam o ara denk geldiği için denedim ve sonuç aldım. Birazdan ismini yazarım. Buldum. İlaç antipsikotik bir ilaç.meresafort200 mg. yarım yarım kullanıyordum.
 • İlaçlarınızın yanı sıra küme tipi baş ağrısı tedavisi için bol su için ve günde iki defa yarım bardak limon suyu için, öğlen ve gece yatmadan önce.
 • SS: Bu tip ilaçlar aynı zamanda nöral agrılarda kullanılması icin üretilmiş tesaduf degildir dört gündür günde 6-7 atagın ilaçtan sonra kesilmesi olsada uc beş dakikada az agrıyla bitmesi bence denenmesi gerekli.
 • İlacı almak için atağı beklemeyin. ortalama 1 saat önce deneyin.hic moral bozulmuyo ozman. Unutuyor insan.
 • Kümedaşlarıma, tedavi için enseye masajı kesinlikle tavsiye ediyorum!
 • Doğru ama her zaman masajlık durumda olamiyoruz. Ya da bi masör tutmak gerek.
 • Valla o durumda en yakininda kim varsa o oluyor masör ya da masörün.
 • Kendime güldüm.bi an hayal ettim. şimdi ben mobilyacıyım. düşünsene ölçü almaya gitmişim.tam atak bastırmış. ev sahibine masaj yaptırmayı nasıl teklif ederim. çok değişik bi durum.
 • Bu ağrının ilacı başta isoptin, sonrasında topamax. 2.5 ayda 220 kez acile giden biri olarak düzenli isoptin kullanımıyla rahatladım.
 • Aynen katılıyorum size suan için en sağlam care, atakları önlemek için verapamil. Siz kaç mg alıyorsunuz?
 • İsoptin sabah 240 mg / akşam 240 mg
 • Ne kadar süredir alıyorsunuz?
 • Ataklar başladığından beri kullanıyorum. Bu ilacı artırarak dozu buluyorsunuz. Kortizon gibi yan etkisi yok.
 • Ben de 6 aydır kullanıyorum benim ağrım kronik yan etkiler başladı ara vericem ağrının korkusundan ara veremiyorum.
 • Ama nasıl kullanıyorsunuz. Bakın ben atak döneminde başladım bu ilaca ilacı kullandığım halde ataklar hala geliyordu. İlacı dozuna göre kullanınca nasıl rahatladım anlatamam.
 • Midenizi delmeyin benim chi energy masajını deneyim ana manda yoğurduyla gelin.
 • Sizde de mi cluster tipi baş ağrısı var?
 • Hayır. Ben Türkiye’de chi energy masaji yapan üç kişiden biriyim. Bel boyun fıtığı ve migren ağrılarını bir seansta inanılmaz derecede rahatlatıyorum.
 • Sizin cluster hakkında bilginiz var mı?
 • Kafanın içindeki kıldan ince olan damara ne masajı yapılabilir?
 • Ben tetik noktayla butun agrilari kesiyorum.
 • Buradaki insanlara yardımıniz dokunmaz, beynimdeki şeytanla manda yağıyla savasamazsiniz sizide yutar. 8 yıldır çok duydum böyle şeyleri, buradan bir kişiyi iyilistirin, emin olun evini arabasını verecek insanlar var, yedi sülalenize yetecek kadar para kazanırsınız.
 • Aynen öyle. Duvarı diploma dolu ne doktorlar profesörler, ne Almanya kaldı ne Japonya, ne biyoenerji ne radyofrekans… Her şey boş. Tüm herkes deneme yanılma peşinde.
 • Ben de İsoptin kullanıyorum. Altı ayda sadece üç atak geçirdim, onlarda ilaca ara verdiğim dönemlerde oldu, iki günlük aralarda. Üç gündür ateş ve kasinti problemim var dün gece acile gittim Yedigin bişiy dokunmuş dedi alerji iğnesi vurdu. Bugün yine kasinti ve ateş başladı. Doktorumu aradım ilaç bu tip yan etkiler gösterebilir ama geçici dedi. Bu grupta doktorlardan öğrendigimden daha çok şey öğrendim. Bi sorayım dedim tecrübeniz var.
 • Altı ayda 3 atak. Şanslısınız. Tam küme tipi de olmayabilir sizinki o zaman.
 • Aksam 240 mg sabah 120 mg valla uğur bey migren le başladık ilk teşhis buydu, migren tedavisinde kullanılan hiçbir ilaç yanıt vermedi 1 yıl boyunca yani kronik hale gelince gün aşırı bazen hergün atak geçirdim. Ne zaman kume teşhisi kondu kortizon isoptin başladım isoptin devam ettim ağrılar uçtu gitti. İki ser günlük aralar verdim toplam üç kez üç atak geçirdim. Oksijen beş dakikada kesiyor ağrımi atakları oksijen le bertaraf ettim. Ataklarım çok şiddetli oluyor iki parmağimi ve metakarpel kemiğimi kırdım geçen yıl keşke kume olmasada bi şekilde kurtulsam sayısız tıp profesörü, tavsiyle gittiğim uzman doktorlar noral terapi alternatif yontemler hiçbiri fayda etmedi.
 • Ben Çin parmak masajı yapıyorum, ağri esnasında gelenleri birkac dakikada agrisini trigger point chi enerjisi vererek kesiyorum. Manda yogurdu getirirseniz cinden bir adet hindistandan iki adet bitki koku ve yapragiyla tedavi ediyorum.
 • Arkadaşlar hepinize geçmiş olsun benim görmediğim ne doktor nede hoca kaldı bu ağrı için bütün servetimi verir sıfırdan baßlarm ama yok bulamadım atakları en aza indireck şeyler kullanıp böyle devamedecgiz hayata en büyük ilaç sabır ve dua bende oksijenle imigran iğne kullanıyorum bide mayalı yiyeceklerden uzak durun atak dönemlerinizde hepinize geçmiş olsun.
 • Bana masaja gelin.
 • Senin gibilere çok gittim ama çare olamadılar kimi iyileştirdin biri çıksın söylesin diğer arkadaşlardan gelir.
 • SS: Bu hastalıgı tanıyıp insanların hastalıkları yetmiyormus gibi bir de umutlarını hayallerini yıkmaya calısan şerefsizler var. Zannediyolar ki buradaki insanlardan tek çalabilecekleri paraları. Ben bunu hallederim diyen kimseye gidip umutlarınızı kaptırmayın benden söylemesi… Bu arada göz dibi muayanesi ve göz alan taraması yaptıran varmı bi beyin cerrahıyla gorustuk gözle alakalı olabilecegini olmazsa bile ağrıları tetikleyecegini söyledi.
 • Ben göz dibi muayenesi yaptırdım. Temiz çıktı. Ayrıca böbrek damarlarımdaki tıkanıklık ani tansiyon değişimi yapıyordu.hacamat yaptırdıktan sonra düzene girdi. Hacamat yaptırdıktan sonra 2.5 sene küme krizi gelmedi.bu sene başladı.onuda antipsikotik meressa hapiyla geçirdim.bidaahakine allah büyük, yapacağız birşeyler.
 • Geçen hafta hiçbir etkisinin olmadığını bildiğim halde, kulak burun boğaz (KBB) ve göz tüm tetkikleri yaptırdım. Hiç bir problem yok.

Küme tipi baş ağrısı alternatif tedavi arayışları ile devam ediyor. Birçok kişi farklı bir çok yolu denemesine rağmen, bazı yöntemler bazı kişilerde etkili olurken, bazı yöntemler ise etkili olmuyor…

Küme Tipi Baş Ağrısı için Heyet Raporu Veriliyor mu?

SORU: Bizdeki bu küme tipi ağrı bilinen bir ağrı değil. İnsanlara anlatmaktan vazgeçtim, doktorlar bile benim de başım ağrıyor diyor. Bu ağrıdan dolayı hastaneden heyet raporu veriliyor mu, onu bile bilen doktor bile yok. Ben üç vardiya çalışan biriyim ve bu hastalığın vardiya sevmediğini biliyorum ama bunun için devlet hastanelerinden bir rapor gerekiyor. Bırakın raporu bende var dediğinizde, doktorların boş boş bakması bile yetiyor insana!
Bu ağrı için rapor veriliyor mu? Bilen arkadaşlar yol gösterebilir mi?

 • Devlet hastanesi ya da fakültede iyi bir uzman ya da hoca bulacaksın ve rapor talep edeceksin. Doktorun raporunda atakların ne zaman geldiğini, atak anında neler yapılması gerektiğini, hangi ilaçları kullanman gerektiğini, oksijen kullanma talimatını ve atak dönemindeki istirahat durumunu yazacak. Metni sen hazırlayıp doktordan rica edebilirsin. Yapamazsan ben hazırlarım.
 • Daha once almissin sanirim yazismandan belli paylasirsan bizde faydalanalim.
 • SS: Şimdiye kadar eskişehirdeki bütün uzmanlara ve tıp fakültesindeki nöroloji prof larının hepsine gittim fakat hepside ilk önce kortizon daha sonra isotin, tansiyon ilacı ve psikoloji ilaçları yazıyorlar. hiçbiriside böyle bir rapor yazalım demedi.yaklaşık 15 gündürde yattıktan 1 saat sonra ağrı iıle uyanıyorum ve günde 3, 4 atak yaşamaya başladım. artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Sabah işten çıktım saat 10 gibi yattım 11’de ağrı ile uyandım. Şu an biraz rahatladım fakat uyku falan kalmadı ve akşam 24.00’da tekrar işbaşı yapacağım. Sürekli aynı ağrıları yaşıyorum. günde 3-4 saat uyku ile ayakta durmaktan yoruldum.bana sadece iyi gelen ilaç imigran iğne başka denenen hiçbir ilaç fayda etmedi. iğnede ayda 3 kutu veriliyor. onuda geçen hafta 3 günde bitirdim ve parasıyla tekrar aldım. İğne de kullanmak istemiyorum. 1 haftadır da 1-1.5 saat kıvranarak atlatmaya çalışıyorum eğer yardımın olursa sevinirim.
 • Ben de aynı durumdayım ataklarım geldiğimi doktorum beni yoğun bir ilaç tedavisine alıyor. Yaklaşık iki ay sürüyor sonra yaklaşık on ay rahat ediyorum sonra tekrar başlıyor.
 • Hastalığı iyi bilen doktor rapor veriyor bir aya kadar.

Gördüğümüz kadarı ile cluster tipi baş ağrıları için heyet raporu alabilen kişiler mevcut. Fakat bunun için işinin ehli bir hekime gitmek ve durumu iyice izah etmek gerekebiliyormuş.

“Küme Tipi Baş Ağrısı” üzerine 4 yorum

 1. Ben bu hastalığa yeni yakalandım sanırım. Hastalık kan bağışından sonra kendisini gösterdi. Ben ilk başlarda kan değerlerimin düşük olduğundan dolayı böyle bi baş Ağrısı çektiğimi düşündüm ama doktora gittiğimde nöroloji uzmanı hiçbir test yapmadan direkt küme tipi baş ağrısı dedi. İsoptin yazdı ve bu ilaçtan fayda gördüm. Almadığım günler ağrı yaşıyorum. Ama aldığım Zaman yaşamıyorum. Bu hastalık çıkalı yaklaşık 20 gün oldu. Acaba baş ağrıları git gide ağırlaşır mı ? Şimdi ağrılar yaklaşık 20 – 25 dk sürüyor.

 2. merhaba arkadaşlar 2012 yılında ilk ağrım başladı 4 yıl gelmedi şuan 2016 mart ayında tekrar nüks etti isoptin kulanıyorum gecmiyor işte gecmeyecekte

  1. Bilal Bey,
   4 yıl gelmemesi de büyük bir şans olmuş. Aslında o 4 yıllık süreçte neler yaptınız? Beslenmenizde herhangi bir farklılık var mıydı? Bu konuları da bize aktarırsanız daha iyi olacaktır.

 3. Merhabalar,
  Yaklaşık 25 yıldır bu hastalıktan müzdaribim. Önceleri sinüzüt teşhisi konuldu ve verilen ilaçlar hiç bir işe yaramadı. 2000 yılında Düzce Tıp Fakültesinde uygulanan detaylı testlerden sonra küme baş ağrısı teşhisi konuldu. Doktorum Endol verdi. İlk zamanlar etkili olan bu ilaca vücudum alışınca etki etmemeye başladı. 30 yaşımdan 41 yaşıma kadar genelde sonbaharda ataklarım gerçekleşti. Hepinizin yaşadığı türden hayatı zindan eden ataklardı bunlar. Günde 3 kez ve hep aynı saatlerde. Sonra nasıl olduysa birden kesildi ataklar ve 5 yıl hiç olmadı zaman zaman ağrılarımı hatırlıyor geçtiği için şükrediyordum. Ama ne yazık ki, 3 hafta önce tekrar başladı. 8 saat ara ile ve çok şiddetli bir biçimde geliyor ataklar. Bu akşam ağrı gelmeden 5-10 dakika önce bir adet Zomig aldım. Daha sonra eczaneden temin ettiğim plastik sinüs temizleme şisesine setin içinden çıkan tozu katıp çalkaladıktan sonra başımı lavaboya eğerek burnumun sol tarafından püskürttüm. Ağzım açıktı plastik şişedeki sıvı burnumun sağ tarafı tıkalı olduğu için genizimden geçerek ağzımdan çıktı. Bu uygulamayı bir kaç kez tekrar ettim. Diğer burun deliğinden de uyguladım. Çin yağını kulak pamuğuna dökerek burun içine sürttüm. Derin derin nefes aldım ve 20 dakika sonra tıkalı olan sağ tarafım açıldı. Göz bölgesindeki baskı azaldı, sağ burun deliğinden biraz akıntı oldu ve ağrı sonlandı. İlk defa bir atağı bu kadar kısa sürede ve hafif atlattım ve sizlerle paylaşmak istedim. Bende sağ burun kemiğinde hafif eğrilik ve burunda et var. Günlük hayatımı etkilemediği ve tekrar nüksettiği söylendiği için ameliyat olmadım. Ama bence KÜME BAŞAĞRILARININ SEBEBİ TIKALI OLAN BURUN KANALIMIZDAN BEYNE OKSİJEN GİTMEMESİ. Oksijen tedavisi bu nedenle işe yarıyor olmalı. İki gün önceki atak sırasında büyük boy acı bir kuru soğanı doğrayıp poşet içine koydum ve kafamı poşete soktum. Bütün evi soğan kokusu kaplamış ama ben derin derin nefes çekmeme rağmen hiç hissetmedim, gözüm bile yaşarmadı. Demek ki ağrı sırasında burun kanalımız tamamen kapanıyor. Diğer bir neden de aşırı kilo olabilir. Hepimize acil şifalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.